Získat hypotéku je stále složitější. Ačkoliv jsou úrokové sazby pořád na velmi dobré úrovni, banky zpřísňují podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů a rozhodně již nejsou tak benevolentní, jak tomu bylo kdysi. I přesto se můžete pokusit o hladké vyřízení žádosti o hypoteční úvěr. Pokud se na trhu s hypotékami orientujete, nemělo by to být složité. Když ne, obraťte se na hypotečního poradce, který vám dojedná výhodný úvěr za provizi, jíž zaplatí vybraná banka.

Obrňte se trpělivostí

Rozhodli jste se postavit či koupit dům nebo byt a zvažujete sjednání hypotéky? I když budete postupovat co nejefektivněji, obrňte se dostatečnou trpělivostí. Vyřízení hypotéky je vždy běh na dlouhou trať. Často totiž neprobíhá efektivně a podle představ žadatele, který si myslí, že vše důležité zařídí ze dne na den.

Nejprve si prohlédněte nabídky bank a pokuste se vybrat tu, která vám nabídne ty nejlepší podmínky. Pojem „nejlepší podmínky“ je hodně zavádějící, protože tyto podmínky znamenají pro každého něco jiného. Musíte tedy sami dokázat posoudit, co je pro vás dobrá nabídka.

Vybírejte mezi prověřenými bankami a začněte ve své bance, která vám vede běžný účet a kde nejspíš dosáhnete na nejvýhodnější úrokovou sazbu. Ne všechny banky mají ale v nabídce hypotéky. Možná tedy nakonec odejdete s prázdnou.

Připravte si potřebné dokumenty

Když jdete do banky ptát se na hypoteční úvěr, určitě byste měli mít kopii daňového přiznání nebo potvrzení od zaměstnavatele o výši příjmu. Tyto dokumenty je lepší mít již v samotném začátku, protože nakonec stejně budou potřeba. V bance navíc při sestavování konkrétní nabídky hrají velkou roli. Když nemáte potřebný příjem, banka vám určitě nepůjčí.

Ideální suma, kterou si můžete půjčit, činí maximálně 85 % hodnoty nemovitosti. Stoprocentní hypotéky na celou hodnotu nemovitosti již banky nenabízí.

Zjistěte hodnotu své nemovitosti

Sjednání hypotečního úvěru vyžaduje prvotní investici v podobě vyhotovení odhadu hodnoty nemovitosti. Jedná se o stěžejní dokument, který vám zhotoví smluvní odhadce banky. Vy sami byste ale měli znát přibližnou hodnotu nemovitosti, do níž chcete investovat. Z této hodnoty vám banka půjčí nejvýše 85 %, pokud nenabídnete do zástavy ještě nějakou další nemovitost, a to si každý nemůže dovolit.

Na co si dát pozor při sjednání hypotéky

  • Vyberte si banku, u které je reálná šance, že vám půjčí peníze.
  • Mějte dostatečný příjem, plynoucí ideálně ze stálého zaměstnání.
  • Udržujte vlastní úspory, protože banka vám výhodně půjčí maximálně 85 % hodnoty nemovitosti.
  • Počítejte s investicí alespoň 10 000 Kč – platíte odhad ceny nemovitosti, schválení nebo čerpání úvěru.
Ohodnoťte tento článek