Na úvěrovém trhu v současnosti působí mnoho nebankovních poskytovatelů. Pokud se neřadíte mezi konzervativní klienty, kteří si zásadně sjednávají pouze úvěry v bance, možná projevíte zájem i o nebankovní půjčku, jakmile se naskytne příležitost něco zafinancovat. Jak si ale vybrat tu, která bude bezpečná a spolehlivá? Každou půjčku je nezbytné důkladně individuálně posoudit. Ačkoliv se vám takový proces může zdát časově náročný, tak se rozhodně svůj čas vyplatí investovat.

Půjčka jen od prověřeného poskytovatele

Na trhu působí známé i méně známé finanční společnosti. Ty známé s pozitivním hodnocením mají samozřejmě lepší postavení a mohou si tak i dovolit nabídnout i dražší úvěry. Mnoho lidí proto kouká i po nabídkách od méně známých poskytovatelů, kteří mnohdy nabízejí i první půjčku zdarma, aby přilákali pozornost potenciálních klientů. Jestliže si půjčíte od prověřené nebankovní společnosti – jakou je například Home Credit nebo Provident – víte, do čeho jdete a určitě se nespálíte, pokud svůj závazek budete řádně splácet. Při nesplácení může být situace problematická. To ale ostatně vždy a všude.

Dejte na radu okolí

Pokud si vybíráte nebankovního poskytovatele úvěru, můžete dát také na zkušenosti dalších klientů, kteří často recenze sdílejí i na internetu. Jestliže jsou ostatní s půjčkou spokojeni, tak pravděpodobně budete i vy. Můžete se zeptat i v rodině, svých přátel či známých. Jelikož si mnoho lidí dnes půjčuje peníze, tak pravděpodobně i oni budou mít nějaké zkušenosti.

Jaké jednání je podezřelé?

Jak poznat půjčku, která je výhodná nebo naopak nevýhodná? Je několik bodů, které vás mohou před úvěrem varovat:

  • Poskytovatel si účtuje příliš vysoký poplatek za sjednání půjčky.
  • Na svých webových stránkách má uvedené nejasné informace.
  • Nabízí úvěry za příliš vysokou úrokovou sazbou nebo s velmi vysokým RPSN.

Za sjednání půjčky byste nikdy neměli nic platit. Může být vyžadován pouze registrační poplatek ve výši 1 Kč, který se v praxi využívá na ověření vlastnictví běžného účtu. Další poplatky by měly být účtovány až po schválení a vyplacení půjčky. Ani ty by ale neměly být příliš vysoké, aby se nejednalo o lichvu. Sami byste měli dokázat posoudit, zda je úrok půjčky adekvátní.

Nedostatečné informace na webových stránkách nebo netransparentní smlouva o půjčce rovněž dokáží klienty odradit. Pokud máte o poskytovateli půjčky pochybnosti, doporučujeme vám zvolit jiného, s nímž si budete jistější.

5/5 - (3 hlasy)