Odhad hodnoty nemovitosti je potřeba vyhotovit u každé nemovitosti, na kterou se bude vztahovat zástavní právo banky. Banka si tento odhad většinou zajišťuje sama přes svého vlastního smluvního odhadce. Může se vám tedy i stát, že když máte odhad z jedné banky, druhá banka ho nemusí přijmout a může vyžadovat vlastní. Pokud pro zástavu potřebujete nemovitostí více, může se vám to i prodražit. Vyplatí se pak domluvit se s jedním odhadcem na více projektech a doufat třeba v množstevní slevu.

Cena za odhad nemovitosti

Zatímco některá banka vám dá odhad na nemovitost zdarma, u jiné si ho musíte zaplatit. Je to velmi individuální a záleží vždy na konkrétní bance, jak k ceně odhadu přistupuje. Často narazíte i na zajímavé akce při sjednání hypotéky, že získáte odhad nemovitosti zdarma. Jinak se cena za jeden odhad pohybuje od 3 000 do 5 000 Kč, v závislosti na jeho pracnosti.

Většinou je dobré odhadci dodat alespoň nějaké podklady. Může se jednat například o projektovou dokumentaci nebo o starší, dříve vyhotovený, odhad. Jelikož banky požadují odhady aktuální, nedají se ty několik let staré použít. Jako zdroj základních informací pro odhadce jsou ale dostačující.

Jakou roli hraje hodnota nemovitosti

Snad každý majitel, který shání odhad pro banku, bude jistě doufat v co nejvyšší hodnotu. Čím vyšší má nemovitost hodnotu, tím výhodnější úrokovou sazbu můžete získat. Navíc i takový detail může ovlivnit, kolik obdržíte od banky peněz. Pokud totiž budete žádat o hypoteční úvěr bez doložení příjmu, je výše hypotéky závislá na hodnotě nemovitosti (obvykle se poskytuje maximálně 50 % LTV). Čím více peněz by tedy banka za prodej nemovitosti dostala, tím lépe pro vás. Rozdíl v hypotéce tak může činit i stovky tisíc korun.

Tržní hodnota nemovitosti

Při stanovení odhadu hodnoty nemovitosti pro potřeby banky se pracuje s její tržní hodnotou. Jedná se o obvyklou cenu, za kterou by se dala nemovitost v dané lokalitě dobře prodat. Je však mnoho faktorů, co tuto hodnotu ovlivňují a její stanovení tak není úplně jednoduché. Řeší se velikost a poloha nemovitosti, životní prostředí, sousedské vztahy, stáří nemovitosti nebo i celková životní úroveň v obci. Při koupi novostavby nebo i při výstavbě nové budovy je vhodné, když odhadce vychází z ceny uvedené v rozpočtu, aby váš hypoteční úvěr byl maximálně 100%. Takovou hypotéku totiž poskytuje jen několik málo bank.

LTV – loan to value

V souvislosti s hodnotou nemovitosti a s jejím odhadem se často skloňuje spojení LTV neboli loan to value. Mluvíme o „částce k zapůjčení“, která určuje poměr mezi hodnotou nemovitosti a hypotečním úvěrem. Jedná se o zásadní rizikový faktor při sjednávání hypotéky a závisí na něm i bonita dlužníka. Čím vyšší je LTV, tím máte menší pravděpodobnost, že vám banka úvěr poskytne. Navíc často bývá i vykoupen vyšší úrokovou sazbou. Jelikož ale lidé často nemají vlastní prostředky nebo nevlastní jinou nemovitost, kterou by k zástavě použili, žádají o hypotéku se 100% LTV.

Ohodnoťte tento článek