Průkaz energetické náročnosti je spojení, které jste mohli slyšet v předchozích měsících a letech již mnohokrát. Dle zákona č. 318/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií byly nově definovány skutečnosti k průkazu energetické náročnosti budovy, které vešly v platnost od 1.1.2013. Co je tedy potřeba od tohoto roku dodržovat? Co si pod spojením průkaz energetické náročnosti budovy vůbec představit?

Co platí pro soukromé vlastníky

Tento průkaz vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat v kontextu s vaším vlastním domkem nebo bytem. Od roku 2013, pokud začnete stavět, musíte tento průkaz pořídit pro každou budovu, která má větší rozlohu než 50 m2. Stejně tak pokud chystáte rozsáhlé stavební úpravy, se bez něj neobejdete. V úvahu zde přichází například zateplení. Jestliže máte starší rodinný domek a chcete ho prodat nebo nějakou jeho část pronajmout, rovněž tento průkaz budete potřebovat. Je užitečným podkladem pro budoucího vlastníka nemovitosti nebo pro pronajímatele, který tak lépe odhadne své náklady spojené s bydlením ve vašem domku a i když váš nájem bude vyšší (zato na energie úspornější), spíše na něj přikývne než v opačném případě.

Kdo nemusí vlastnit průkaz energetické náročnosti

Když se o tomto průkazu začínalo mluvit, opět kolovala fáma, že ho bude muset mít téměř každý. Ale pozor, jestliže máte starší byt nebo starší dům, tak jste si tento průkaz zřídit nemuseli. Jelikož ho neplánujete prodat nebo pronajímat, bylo by to i zbytečné. Člověk, který měl nebo má povinnost tento průkaz zajistit a neudělá to, může dostat pokutu až ve výši 10 000 Kč.

Kolik stojí energetický průkaz

Cena za energetický průkaz je velmi různorodá, jelikož není upravena žádným právním předpisem. V případě novostavby vás vyjde průkaz poměrně levně, necháte za něj klidně jen 2 000 Kč. Jestliže ale máte starší domek, může se cena vyšplhat klidně až na 7 000 Kč. To rozhodně nejsou malé peníze, obzvlášť když nemáte jistotu, že domek či byt prodáte nebo pronajmete. Vystavený průkaz má platnost až 10 let od data svého vyhotovení. Poté byste si měli nechat vyhotovit nový, jelikož situace v domě i v bytě se během 10 let může výrazně změnit.

Kde ho obdržíte

Průkaz energetické náročnosti vydávají takzvaní energetičtí specialisté, které certifikovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Na internetu je veden veřejný seznam. Vy si tak snadno najdete někoho, kdo je ve vašem okolí a průkaz vám tak zbytečně neprodraží.

Ohodnoťte tento článek