I během čerpání půjčky či úvěru se mohou vaše podmínky změnit. Samozřejmě pokud fixujete hypoteční úvěr na několik let, vaše úroková sazba je neměnná. Změny však mohou poskytnout bankovní účet, ze kterého peníze odvádíte nebo jiné parametry půjčky. Navíc fixace se dnes doporučuje na 3 nebo 5 let, rozhodně ne více. Znamená to, že se novým podmínkám beztak nevyhnete. Vše důležité najdete vždy v aktuálním sazebníku poplatků a v obchodních podmínkách banky či nebankovní finanční společnosti.

Co najdete v obchodních podmínkách

K novému roku 2014 jste určitě zaznamenali, že se vlivem nového občanského zákoníku změnili téměř všechny obchodní podmínky. Většina bank i nebankovních společností má v platnosti takzvané všeobecné obchodní podmínky, ve kterých najdete úvodní ustanovení, výčet smluvních dokumentů, identifikaci osob, informační povinnost, jednání klienta a banky spolu s vzájemnou komunikací, příkazy a žádosti klienta nebo třeba informace o vzniku a zániku smluvního vztahu.

Příklady obchodních podmínek hypotečních úvěrů

Aktuální sazebník poplatků

Více než obchodní podmínky vás jistě bude zajímat sazebník poplatků, ve kterém najdete běžné i mimořádné poplatky spojené s půjčkou. Sazebník si určitě prohlédněte ještě před sjednáním úvěru, abyste pak nebyli překvapeni z vysokých poplatků. Vedení úvěru většinou bývá dnes již zdarma – některé banky mají zpoplatněné pouze hypotéky a i u nich již poplatky pomalu ustupují. Asi nejvyšší položkou jsou poplatky za pozdní splácení. Pokud tedy budete vše platit včas, neměli byste se dostat do žádných finančních problémů. Jinak každý den prodlení je samozřejmě zpoplatněn. Stejně tak poplatky za prodloužení splatnosti půjčky jsou často velmi vysoké.

Jak předcházet poplatkům

Pokud budete mít cokoliv platit ještě před čerpáním úvěru, mějte se na pozoru, jelikož se může jednat i o podvodnou společnost. Zbytečným poplatkům se později vyhnete jedině včasným splácením půjčky.

Náš TIP: Může vás také zajímat srovnání hypoték.

Ohodnoťte tento článek