Vkladní knížka je již po mnoho let oblíbeným spořícím produktem. Je populární u starších generací, které novým produktům nerozumí ani nechtějí porozumět, raději sázejí na jistotu, a pokud peníze nemají uložené ve své šatní skříni, dávají je na vkladní knížky. Ty se tak pomalu zase stávají oblíbené mezi mladšími lidmi, jelikož představují jistotu. Peníze na vkladní knížce jsou totiž státem pojištěné na maximální částku, tedy na 100 %. Cenou zato je nízký úrok, který za uložené peníze dostanete.

Hlavní výhody vkladní knížky – proč je stále tak oblíbená

První zmíněnou výhodou je 100% jištění státem, a to na částku až 100 000 eur. Podle současného kurzu je to zhruba 2 700 000 Kč a to na vkladní knížce má jen málokdo z nás, případně o uložení takovéto částky ani neuvažuje. Pokud by tedy banka zkrachovala (byť je to velmi nepravděpodobné), tak byste své peníze dostali zpět.

Dále máte přehled o uložené hotovosti, protože její záznam se vede v tisku – ve vkladní knížce. Zde se píše nejen aktuální zůstatek, ale také úrok. S každou vkladní knížkou se pojí určitá výpovědní lhůta. Nejrozšířenější jsou knížky s roční nebo dvouletou výpovědí, u kterých vám po uplynutí doby uložení peněžních prostředků běží čas, ve kterém si můžete peníze vybrat. Můžete si vybrat celou částku nebo jen úroky. Vkladní knížku ale můžete bez problémů i prodloužit a nechat peníze ještě pár měsíců či let v bance.

Ačkoliv je vkladní knížka vedena na vaše jméno a může být i zaheslována, můžete dát dispoziční právo nějaké další osobě. Dobré je dát jako rodič dispoziční práva svým dětem nebo u sourozenců třeba navzájem. Za zmínku také stojí, že zřízení i vedení vkladní knížky je zdarma. U většiny spořících produktů to už je ale standardní.

Jak postupovat při založení a rušení vkladní knížky

Pokud si chcete založit vkladní knížku, vyberte si nejdříve banku, na kterou se obrátíte. Jelikož vkladní knížka není vůbec napojena na běžný účet, není vyžadováno jeho založení. Stejně tak z něj ale peníze nemůžete převést. Musíte je tedy přinést v hotovosti. Bankéř si je přepočítá a založí vkladní knížku na vaše jméno. Ke jménu se uvádí například i datum narození nebo bydliště, což usnadní vaši identifikaci při manipulaci s vkladní knížkou. Rovněž se neobejdete bez občanského průkazu.

V knížce se uvádí délka výpovědní lhůty. Podle ní určíte, kdy si můžete peníze vybrat. V této době je potřeba dostavit se do banky a lhůtu buď prodloužit nebo vybrat hotovost. Pokud budete chtít vybírat a máte na knížce větší finanční obnos, do banky se určitě ohlaste předem, aby byla jistota, že pro vás tyto peníze připraví. Především na malých pobočkách to může být problematické.

Ohodnoťte tento článek