Spousta lidí žije od výplaty k výplatě a každý měsíc řeší nedostatek financí. Poplatí vše, co musí, a jsou rádi, když jim nějaké koruny zbydou také na zábavu. Málokdo si upřímně přizná, že problém není ani tak v penězích jako v tom, jak s nimi hospodaří. Zlepšete si svou finanční gramotnost a naučte se s penězi vycházet mnohem lépe.

Co je finanční gramotnost

Stručně řečeno se pod označením finanční gramotnost skrývá schopnost spravovat osobní a rodinné finance. Tato schopnost může být dobrá, průměrná, ale také špatná. Člověk, jehož gramotnost není zrovna nejlepší, se spíše dostane do finančních problémů než někdo, který své finance drží pevně pod kontrolou.

V první řadě by si měl každý sám za sebe uvědomit, že má k dispozici pouze tolik peněz, kolik si sám vydělá. A v tom spočívá háček. Všude kolem nás je spousta lákadel. Všichni chceme pěkně bydlet, mít moderní auto a každý rok lepší telefon. Ne každý na to ale máme. Spousta lidí však utrácí více, než vydělává.

Utrácet je snadné, šetřit mnohem těžší

Není jednoduché všem těm reklamní svodům odolat, není to však ani nemožné. Je lepší mít peníze pod kontrolou než naopak. Mnohdy to však bývá tak, že peníze ovládají lidi. Přitom skromnost představuje první, byť nejtěžší krok k duševnímu i fyzickému bohatství. A právě v tom je důležitá finanční gramotnost, díky které se naučíte konečně lépe hospodařit s penězi. Máme pro vás 10 hlavních tipů, jak na to.

1. Udělejte si přehled v příjmech i výdajích

Prvním krokem je seznámit se s realitou. Vezměte si čistý papír, rozdělte jej na dvě poloviny – příjmy a výdaje. Ideální je si po dobu 2 až 3 měsíců vést opravdu přesné záznamy o všech příjmech a hlavně výdajích.

  • První sloupec představuje příjmy (plat, příjem z podnikání, podpory, dávky a jiné příjmy). Sečtěte je.
  • Druhý sloupec je určen pro výdaje (nájem nebo hypotéka, zálohy na energie, účty za telefon apod.), odhadněte další nezbytné výdaje (jídlo, oblečení, věci pro děti apod.), a případně jiné vaše výdaje (restaurace, bary, kino, divadlo, sport a jiná zábava). Sečtěte je.

Takto poznáte nejlépe, jak si opravdu stojíte. Kromě toho, že zjistíte, zda celkové neutrácíte více než smíte, na první pohled uvidíte, kde utrácíte zbytečně hodně peněz.

2. Vytvořte si osobní a rodinný rozpočet

Na základě výsledku si vytvořte osobní finanční rozpočet na měsíc, který by měl zahrnovat cca 3 sloupce:

  • Nezbytné výdaje, které platit musíte a jejichž výše je stále stejná (např. nájem nebo účet za telefon).
  • Další nutné výdaje (potraviny, oblečení, potřeby pro děti, léky).
  • Méně potřebné či zbytečné výdaje (zábava, koníčky, restaurace, kavárny).

3. Utrácejte méně, než vyděláte

Neutrácejte více, než vyděláte. Naopak se snažte utrácet méně, než vyděláte. K tomu vám pomůže předchozí bod o dodržování nastaveného rozpočtu a bod následující, který se týká snižování výdajů.

4. Snižte pravidelné výdaje

Ušetřit lze například změnou dodavatele energií či mobilního operátora. Ušetřit lze také u nákupu potravin díky lepšímu plánování. Místo pravidelných večeří v restauracích si vařte doma a do kaváren také není nutné chodit každý druhý den.

5. Plaťte účty řádně a včas

Veškeré nezbytné účty plaťte v řádných termínech. Vyhnete se tak upomínkám a sankcím, které tyto účty zbytečně navyšují. Používejte internetové bankovnictví a nastavte si trvalé příkazy či alespoň platební šablony.

6. Nedělejte unáhlené nákupy a rozhodnutí

Neutrácejte peníze za zbytečné a nepotřebné věci. Pokud se jedná o dražší útratu, důkladně zvažte, co si můžete dovolit. Potřebujete-li půjčku, vybírejte úvěr zodpovědně a pečlivě tak, abyste ji zvládli bez problému splácet.

7. Větší výdaje plánujte dopředu

S vyššími výdaji vždy počítejte dopředu a peníze si na ně dávejte stranou (rodinná dovolená, vánoční dárky a další).

8. Odkládejte si každý měsíc stranou minimální částku

I když se vám to zdá nyní nemožné, dávejte si každý měsíc stranou alespoň nějaké peníze. I kdyby mělo jít o pár stovek korun.

9. Vytvořte si finanční rezervu na horší časy

Peníze, které si uložíte stranou, rozdělte na 2 části. První část považujte za zálohu například na tu rodinnou dovolenou či na vánoce. Druhou část berte jako finanční rezervu na nenadálé výdaje a na horší časy.

10. Investujte do své budoucnosti

Máte-li možnost si stranou odkládat vyšší finanční částky, investujte. Peníze, které by jinak ladem ležely na účtu, mohou mezitím vydělávat slušné částky. Jedná se však o dlouhodobou záležitost, kterou oceníte až za několik let.

5/5 - (2 hlasy)