U každého hypotečního úvěru hraje velkou roli několik faktorů a právě doba splatnosti patří mezi ně. Naplánujte si ji ale s rozmyslem. Mnohdy sice nemáte moc na výběr, jelikož jste limitováni třeba svým věkem nebo výší příjmu a nedosáhnete na vyšší měsíční splátky, pokud úvěr nerozložíte na 30 nebo 35 let. Se splátkami se ale dá hodně vyhrát. Můžete splácet rovnoměrně, degresivně nebo progresivně. Bohužel až na konci tohoto finančního maratonu se dozvíte, zda jste opravdu ušetřili, jak jste se zpočátku domnívali.

Optimální výše splátek

Při době splatnosti hypotečního úvěru byste měli vycházet z výše měsíčních splátek, které si můžete dovolit. Někdo platí měsíčně 10 tisíc, jiný třeba 14, další si může dovolit i 20. Při hypotečním úvěru na stejnou finanční částku je celkem jasné, že ten poslední to bude mít nejrychleji zaplacené a velmi pravděpodobně nejméně prodělá.

Ještě jsme pro vás připravili příklad, který pracuje s dobou splatnosti hypotečního úvěru od 5 až do 40 let. Výše splátek se zde pohybuje od 38 000 Kč měsíčně až po 10 700 Kč měsíčně. Zatímco na úrocích přeplatíte přibližně 2,8 milionů, váš aktuální život bude mnohem příjemnější. Z tohoto malého průzkumu tedy určitě plyne, že pokud si teď můžete dovolit vyšší splátky a schválení takové hypotéky není problematické, určitě do nich jděte. Utáhněte si teď opasky, abyste se hypotečního úvěru zbavili co nejrychleji a mohli si pak pohodově žít bez dalších výdajů na bydlení, případně si pořídit nový lepší byt nebo domeček.

Průměrná doba splatnosti hypotečních úvěrů

O hypotéky žádají mladší i starší ročníky. Jestliže jste mladí a vyděláváte hodně peněz, z nichž živíte pouze sebe, jste pro každou banku ideálním klientem. Pokud vám ale už táhne na 60, nepočítejte s tím, že dostanete nějak extrémně výhodnou půjčku. Její doba splatnosti může činit u většiny bank maximálně 15 let. Většina lidí ale volí hypotéku do důchodu.

Průměrná splatnost hypotéky je 25 let, jelikož měsíční splátka u takového úvěru je pro většinu domácností ještě přijatelná. Je to rozumný kompromis mezi výší měsíční splátky a tím, kolik na úvěru přeplatíte korun. Dejte si ale pozor na neúčelové takzvané americké hypotéky. U nich je splatnost často limitována na 20 let. Přece jen, zastavujete svou nemovitost, ale peníze používáte jako neúčelovou investici do čehokoliv jiného. I celková výše finančních prostředků, které si vypůjčíte, nebude příliš vysoká.

Závěrem tedy plyne, že kratší splatnost je finančně výhodnější, ne každý si ji ale může dovolit.

4.6/5 - (7 hlasů)