Všichni chceme pro své finance to nejlepší, ale někdy je těžké rozlišit, co je správné a co ne. Finance mohou být ošemetné téma a existuje spousta skvělých rad, které vám pomohou dělat ta nejlepší rozhodnutí ohledně vašich peněz. Ale přestože za většinou rad mohou stát dobré úmysly, ne všechny zlepší vaše finanční zdraví. Ve skutečnosti je lepší některé z těchto rad ignorovat, protože ve skutečnosti mohou způsobit více škody než užitku.

1. S investicemi hrajte na jistotu

Na první pohled to zní jako přesně to, co byste měli se svými investicemi dělat. Zejména lidé, jejichž úspory utrpěly výraznou ztrátu během některé recese, budou tvrdit, že byste měli hrát se svými penězi raději na jistotu.

Přesto existuje něco jako přílišná bezpečnost. Pokud se obáváte, že o své peníze na akciovém trhu přijdete, můžete být v pokušení schovat své peníze pod matraci (nebo alespoň na spořicí účet). Problém je však v tom, že spořicí účty a další nepříliš rizikové investice, jako jsou termínované vklady a účty peněžního trhu, mají nižší míru výnosu (obvykle se pohybuje kolem 2 až 3 % ročně). Při této míře vaše úspory sotva drží krok s inflací. To znamená, že vaše peníze v dlouhodobém horizontu ve skutečnosti ztratí na hodnotě.

To neznamená, že byste měli všechny své úspory vložit do dalšího nadějného technologického startupu. Je možné investovat na akciovém trhu, a přitom omezit své riziko. Indexové a podílové fondy jsou soubory desítek nebo stovek různých akcií, dluhopisů a dalších aktiv. Investování do těchto typů fondů vám přitom umožní omezit riziko a zároveň dosáhnout vyšších výnosů, než jakých byste dosáhli se spořicím účtem.

Akciový trh bude mít samozřejmě vždy své vzestupy a pády. V průběhu času byste však měli díky investování do relativně bezpečných podílových fondů dosáhnout průměrného výnosu mezi 7 a 10 % ročně. Klíčem je začít spořit včas. Vaše peníze tak získají dostatek prostoru (času) na růst. A pokud dojde k poklesu trhu, vaše úspory budou mít čas se odrazit ode dna.

Přečtěte si více: Peer-to-peer investování: Co to je a proč investovat do půjček. Je pro vás P2P investování vhodné?

2. Všechny dluhy jsou špatné dluhy

I když dluh obecně není skvělý, ne všechny dluhy jsou stejné. Některé půjčky mohou ve skutečnosti zlepšit vaše finanční zdraví a pomoci vám dosáhnout vašich cílů.

Například pokud nemáte po ruce hory peněz, budete pravděpodobně potřebovat půjčku na koupi domu – hypotéku a možná se budete muset spolehnout na studentské půjčky, abyste mohli vystudovat vysokou školu. Vlastnictví domu však může zvýšit vaše čisté jmění a vysokoškolské vzdělání vám může pomoci získat lépe placenou práci (a tím také zvýšit vaše čisté jmění).

Dluhy s vysokým úrokem (např. dluhy z kreditních karet) jsou nejhorším zločincem, protože čím déle trvá, než dluh splatíte, tím více rostou vaše splátky úroků. Pokud je váš dluh důsledkem neuváženého utrácení, také to není dobré znamení – protože pokud utrácíte více, než vyděláváte, může to vést k řadě finančních problémů.

Bez ohledu na to, zda je váš dluh zdravý nebo nezdravý, musíte stále každý měsíc včas splácet a snažit se dluh splatit. Pokud máte dluh s vysokým úrokem, snažte se ho splatit jako první. Tím pádem eliminujete nákladné splátky úroků, a teprve poté řešte dluhy s nižším úrokem.

Přečtěte si více: 4 hlavní důvody, proč dát přednost vlastnímu bydlení před pronájmem. V čem je naopak nájemní bydlení lepší?

3. Snížení výdajů je nejlepší způsob, jak ušetřit více peněz

Pokud chcete být finančně zdraví, zlatým pravidlem je utrácet méně, než vyděláváte. Je tedy logické, že pokud chcete ušetřit více peněz, měli byste omezit své výdaje.

Teoreticky je to skvělý nápad. V praxi to však není tak snadné. Je sice rozumné omezit se, kde se dá. Začnete-li však svůj rozpočet osekávat na kousky a eliminovat všechny nepodstatné výdaje, nemusí to být udržitelný životní styl. Pokud se snažíte zhubnout tím, že ze svého jídelníčku vyřadíte všechny druhy potravin, které máte rádi, budete potřebovat ocelovou vůli, abyste se tohoto přístupu drželi. Stejné to je pokud jde o finanční zdraví. Vyhnete-li se zcela stravování v restauracích, letní dovolené s rodinou a nákupu ranního latté, budete pravděpodobně zanedlouho nešťastní. Nakonec se na rozpočet vykašlete a vrátíte se ke starým způsobům.

To neznamená, že byste neměli provádět rozpočtové škrty. Možná není nejlepší nápad utrácet každý den za drahou kávu nebo opulentní každoroční dovolenou, ale to neznamená, že nemůžete šetřit, aniž byste museli omezit to, co máte rádi. Šetřete, kde můžete, ale snažte se také zvýšit své příjmy, abyste ušetřili více peněz. Nemusí to být mnoho – i vedlejší výdělek, jako například stát se venčitelem psů nebo řidičem Uberu, vám může pomoci vydělat si každý měsíc pár tisícovek korun navíc. Když všechny tyto příjmy vložíte do svých úspor, nebudete muset obětovat věci, které máte rádi.

Přečtěte si více: Chcete ušetřit peníze? 4 kroky, jak můžete snadno a rychle začít sledovat své měsíční výdaje

Slovo závěrem

Existuje spousta finančních rad, z nichž některé jsou dobré a některé špatné. Když oddělíte špatné rady od těch dobrých, můžete si do budoucna našetřit více peněz a připravit se na finanční úspěch.

Z tohoto článku si odneste následující: Nebojte se a začněte investovat alespoň drobné peníze, jakmile to je možné – ideálně na akciovém trhu. Pamatujte, že ne každý dluh je špatný. Například hypotéka, zejména pokud jsou její úroky nižší, než je míra inflace, vám může skvěle pomoci zvýšit hodnotu vašeho čistého jmění. A pokud hodláte spořit, neomezujte všechny své radosti a možná raději zauvažujte, zda byste si nemohli nějaké peníze navíc vydělat. Budete-li se držet těchto myšlenek, finanční úspěch vás zaručeně nemine.

5/5 - (4 hlasy)