Ačkoli mnoho lidí sní o dřívějším odchodu do důchodu, málokdo podniká aktivní kroky, které by mu mohly pomoci tohoto cíle dosáhnout. Šance na dřívější odchod do důchodu je však možné zvýšit několika způsoby. Jedním z jednoduchých způsobů je aplikace některých návyků investora Warrena Buffetta. Zde se dozvíte, jak by vám některé jednoduché návyky Warrena Buffetta mohly pomoci nashromáždit větší penzijní portfolio a odejít do důchodu o několik let dříve, než vám plánuje stát.

1. Na nic nečekejte a začněte investovat

Buffett začal investovat, když chodil do školy. Z brigád a dalších aktivit totiž nashromáždil částku, která by i při dnešních cenách byla pro většinu školáků poměrně vysoká.

Včasný začátek investování má své opodstatnění. Důvodem je síla složeného úročení. Z dobré investice se může stát skvělá investice, stačí ji držet dostatečně dlouhou dobu. Vzpomeňte si na společnosti, jako je Amazon, Google nebo Buffettova dlouhodobě držená Coca-Cola. Jejich držení po dobu několika let od vstupu na burzu by se vyplatilo. Ale jejich držení po dobu desetiletí přineslo mnohem větší výnosy.

Dlouhodobé investování je o výběru kvalitních akcií a jejich dlouhodobém držení, nikoliv o častých skocích do akcií a z akcií ve snaze načasovat trh. Jde však také o to, aby člověk začal spořit na důchod co nejdříve a nečekal, až se penze přiblíží. Pokud si již člověk na důchod spoří, měl by uvažovat o maximalizaci objemu těchto příspěvků hned nyní než se soustředit na vágní plán, že to udělá někdy v budoucnu, až bude mít více volných peněz.

TIP: Přečtěte si více: Investování do akcií pro začátečníky

2. Ignorujte pokušení

Důvodem, proč mnoha lidem plány na důchod nefungují dobře, je to, že se nechají vykolejit investicemi, kterým plně nerozumějí. Místo toho, aby se zaměřili na solidní, ale nudné společnosti, vsadí na spekulativní akcie, o kterých doufají, že jim přinesou velkolepé výnosy. Někdy to může vyjít, ale je to spíše hazard než investování.

Řekněme, že byste se mohli vyhnout, byť jen jedné zásadní chybě ve svém penzijním portfoliu, kdybyste napodobili přístup Warrena Buffetta. Vyvarování se jedné velké chyby by samo o sobě mohlo zvýšit šance na dřívější vytvoření většího penzijního fondu. Buffett má v tomto bodě naprosto jasno: neinvestuje do odvětví, kterým nerozumí. Neinvestuje do společností, v jejichž financích vidí značné červené vlajky – rozumějte riziko. Zaměřuje se na velké společnosti s osvědčenými obchodními modely.

Není pochyb o tom, že se Warren Buffett nenechal zlákat bombastickými investicemi stejně jako řada z nás. Disciplína, díky níž se jim vyhnul, zlepšila jeho investiční výnosy. Vy udělejte totéž v rámci svého důchodového portfolia.

3. Méně někdy znamená více

Warren Buffett je také dost kritický, pokud jde o časté skoky na trhy a z trhů. Není to jen kvůli zvýšeným obchodním nákladům a riziku, že během prudkého pohybu vzhůru bude mimo trh. Je to také proto, že si Buffett myslí, že učinit jen několik investičních rozhodnutí za život vede k vyšší kvalitě v rozhodování.

Buffett údajně studentům říká: „Mohl bych zlepšit váš konečný finanční blahobyt tím, že bych vám dal lístek, na kterém by bylo pouze 20 míst, takže byste měli 20 šancí – představujících všechny investice, které máte za život udělat. A jakmile byste investice uvědoměle vybrali, nemohli byste už vůbec žádné další investice uskutečnit.“

Důsledkem tohoto přístupu je, že když Buffett najde investici, která se mu líbí, rád se do ní pustí ve velkém. Příkladem je Apple – Buffett utratil za akcie Applu více než 30 miliard dolarů, což z nich činí jeho zdaleka největší akciový podíl. Pokud se zaměříte jen na několik dobře prozkoumaných a kvalitních příležitostí a vložíte do nich značnou část svého penzijního fondu, může být zlepšení výnosů ve srovnání s investováním do desítek průměrných příležitostí v průběhu času značné. Přesto i ty nejlepší společnosti mohou narazit. Takže i když byste zvažovali vložení značných částek do pečlivě vybraných akcií, vždy se ujistěte, že vaše portfolio zůstane diverzifikované napříč různými společnostmi a odvětvími.

TIP: Přečtěte si více: Jak investovat peníze? Odpovězte si na tyto 3 otázky a budete mít jasno

4. Vyhledávání dividendových akcií

Buffett není dividendami posedlý. To, že společnost nevyplácí dividendy, nemusí nutně znamenat, že by se jí vyhýbal. Dividendy si však zjevně cení – a vzhledem k výše uvedenému efektu složeného úroční je jasné proč.

Dividendové akcie jsou extra užitečné zejména v případě dlouhodobého plánování důchodu. Řekněme, že máte 30 let na to, abyste se připravili na důchod. Představte si, že se rozhodnete investovat část svého důchodového portfolia do supermarketů. Pokud byste dnes vložili 100 000 Kč do společnosti Tesco a ta by si zachovala svůj současný dividendový výnos 3,26 %, po 30 letech reinvestování dividend byste získali 161 800 Kč na dividendách. Zatímco řetězec Sainsbury má v současné době výnos 3,59 %. To může znít velmi podobně jako Tesco. Abyste však získali stejnou částku na dividendách (161 800 Kč), museli byste se 100 000 Kč investovanými v Sainsbury čekat pouze 28 let. Jinými slovy, tento malý rozdíl v dividendách by vám mohl pomoci dosáhnout stejného výsledku o dva roky dříve. Některé společnosti přitom charakterizuje 7% nebo dokonce 10% dividendový výnos.

Samozřejmě se jedná pouze o teoretický příklad. Dividendy obou společností se koneckonců mohou v příštích 30 letech divoce pohybovat. Ceny akcií by také mohly tvořit značnou část jejich celkového třicetiletého výnosu (nebo ztráty). Tento příklad však zdůrazňuje fakt týkající se složeného úročení, že i zdánlivě malé rozdíly v dividendách by vám nakonec mohly pomoci dostat se do stejného finančního bodu o několik let dříve.

5. Více čtěte

Jednou z věcí, kterou Buffett tráví hodně času, je čtení. Nejenže čte o existujících a potenciálních investicích, ale čte také proto, aby si vytvořil a rozvinul širší koncepční rámec, v němž utváří své uvažování o investování.

Jen to by vám mohlo pomoci odejít do důchodu o několik let dříve. Je velký rozdíl mezi tím, když se vám poštěstí vybrat si několik akcií, aniž byste o nich mnoho věděli, a mezi disciplinovaným investičním přístupem založeným na podstatném porozumění tomu, na co se při výběru akcií zaměřit.

TIP: Přečtěte si více: Jak investovat a jaké jsou možnosti

Předčasný odchod do důchodu není utopie

Příklad s dividendami ukazuje, jak i zdánlivě drobné rozdíly mohou zkrátit dobu, kterou potřebujete k dosažení investičního cíle, o několik let.

Dokonce všeobecně pak platí, že dodržování těchto rad Warrena Buffetta by vám mělo pomoci lépe plánovat, kvalitněji investovat a vyhnout se některým nákladným chybám. To by mělo pomoci zvýšit hodnotu vašeho penzijního portfolia ve srovnání s tím, kdybyste Buffettův přístup nenapodobovali. Pokud se tyto vyšší výnosy skutečně projeví, mohlo by vám to pomoci dosáhnout investičních cílů a odejít do důchodu o několik let dříve, než vám nakonec nadiktuje náš důchodový systém.

5/5 - (7 hlasů)