Pro některé lidi je investování zvláštní, cizí pojem, který může vést ke zmatení. A co hůř, může je to vést k tomu, že nikdy nebudou investovat. Zdá se, že každý má na investování svůj názor, a může být těžké poznat, komu věřit. Pokud se však vyhnete těmto 9 mylným představám o investování, měli byste být na cestě k investičnímu úspěchu.

1. Investování je příliš riskantní

Jedním z nejčastějších mylných názorů je, že investování je ze své podstaty rizikové. Popravdě čelíte mnohem většímu riziku, když neinvestujete. Inflace každoročně neustále snižuje kupní sílu jedné koruny. Pokud své peníze držíte v bance nebo v hotovosti a rozhodnete se neinvestovat, je téměř jisté, že každý rok ztratí na hodnotě.

Možnost ztráty peněz na akciovém trhu je sice reálná, ale širší trh si dlouhodobě vede stabilně dobře. Například index S&P 500 od svého vzniku před téměř 100 lety dosahoval průměrných výnosů kolem 10 % ročně. To sice neznamená, že vaše investice každý rok poroste, ale znamená to, že pokud budete mít peníze investované na trhu několik let, je velmi pravděpodobné, že se vám tato investice vrátí.

Přečtěte si více: 5 návyků Warrena Buffetta, které vám pomůžou odejít do předčasného důchodu

2. K investování potřebujete hodně peněz

Lidé s obrovským majetkem jsou obvykle úspěšnými investory, ale vy můžete začít investovat jen s pár korunami. Některé investiční fondy mají stanovené minimální investice. Jiné pak vyžadují, abyste byli akreditovaným investorem (v EU to znamená pracovat v příslušné funkci ve finančním odvětví po dobu několika let, soustavně provádět významné obchody nebo držet konkrétní finanční prostředky v hodnotě nad 500 000 eur). Tyto typy investic však představují malé procento investičních možností. Navíc jsou téměř vždy mnohem rizikovější než akciový trh.

Například XTB, eToro, Degiro, Interactive Brokers i mnoho dalších brokerských společností nemá stanovenou minimální částku požadovanou pro otevření nového investičního účtu. I v případě, že se určitá akcie obchoduje za cenu mnohem vyšší, než je částka, kterou chcete investovat, můžete najít brokerské společnosti, které vám umožní nákup zlomkových akcií. Nezáleží na tom, zda máte 100 nebo 100 000 korun – můžete (a měli byste) začít investovat již dnes.

Přijde vám investování na akciovém trhu příliš riskantní? Zauvažovat můžete rovněž o peer-to-peer investování

3. Zvládnete načasovat tržní nákupy a prodeje

V ideálním světě nakoupíte investici, když je její cena nejnižší, a prodáte, když je nejvyšší. Protože však nedokážeme předvídat budoucnost, samozřejmě nezvládneme dokonale načasovat trh. I když provádíte průzkum a získáte určitou míru jistoty ohledně načasování investice, neexistuje žádná záruka, jakým směrem se investice vyvine.

Existuje známé rčení, že „nejde o načasování trhu, ale o čas na trhu“. Toto přísloví zdůrazňuje, že byste měli upřednostnit udržení svých peněz investovaných po delší dobu, než se snažit přesně určit správné načasování nákupu a prodeje.

Mnoho lidí dělá tu chybu, že s investicí čekají, dokud se jim nezdá, že vidí ideální příležitost k nákupu. To může být nákladná chyba, kterou lze snadno napravit prostřednictvím pravidelné investiční strategie. Pravidelné investování je investiční strategie, při níž vezmete částku, kterou chcete investovat, a rozdělíte ji na rovnoměrné části, abyste po určitou dobu prováděli menší nákupy stejné investice (bez ohledu na cenu akcie). Díky použití pravidelného investování snížíte riziko a vyhnete se investování v nevhodnou dobu.

Chcete ušetřit peníze? 4 kroky, jak můžete snadno a rychle začít sledovat své měsíční výdaje

4. Na zahájení investování je příliš pozdě

Začít investovat může být problém, zejména v mladém věku, kdy jsou vaše příjmy omezené. Z tohoto důvodu mnoho jednotlivců odkládá investování o několik let nebo dokonce desetiletí. Bez ohledu na to, jak dlouho jste investování odkládali, nikdy není pozdě začít. Včasné investování je skvělý způsob, jak využít složeného úročení, ale i když je vám 50 nebo 60 let, stále můžete využívat výhod investování.

5. Výběr jednotlivých akcií je nejlepší způsob, jak vydělat peníze

Existují jednotlivci, kteří „porážejí trh“ (překonávají široké tržní indexy) tím, že vybírají jednotlivé akcie, z nichž se vyklubou velcí vítězové. Bohužel mnohem více jednotlivců ztrácí peníze, když se snaží překonat širší trh. Těch několik málo, jsou často zkušení profesionálové s rozsáhlým výzkumem podporujícím každé investiční rozhodnutí.

Na nákupu jednotlivých akcií není ve své podstatě nic špatného. Je však nutné si uvědomit rizika spojená se spoléháním na to, že cena akcií jednotlivých společností výrazně vzroste. Pro většinu investorů bude nejlepší cestou k investičnímu úspěchu nákup akciových indexů, které sledují koš stabilnějších akcií.

Přečtěte si více: Investování do akcií pro začátečníky

6. Abyste mohli investovat, musíte být finanční odborník

Velmi snadno vás zastraší finančními termíny, jako jsou futures, opce a obchodování s marží. Častou mylnou představou je, že musíte být finanční odborník nebo mít vysokoškolský titul, abyste se mohli zapojit do investování. Kromě nepřeberného množství informací na internetu existují také vynikající fondy, které mohou chytré investování zjednodušit jak začátečníkům, tak odborníkům. Pokud se stále cítíte v oblasti investování nejistě, můžete se vždy obrátit na investičního poradce. Ten vás provede celým investičním procesem a navrhne, které fondy zvážit.

7. Investiční poradci nabízejí své služby jen velmi bohatým lidem

Další rozšířenou mylnou představou o investování je, že investiční poradci slouží pouze ultra-bohatým lidem. Přestože většina milionářů má investiční poradce, mnoho z nich s vámi rádo spolupracuje, i pokud začínáte svou profesní kariéru nebo pokud máte jen malou částku, kterou byste chtěli investovat. Investiční poradci jsou tu od toho, aby vám pomohli činit chytrá finanční rozhodnutí v oblasti investování. Většina investičních poradců navíc vydělává malé procento ze spravovaného majetku, takže jen velmi zřídka zaplatíte nějaké poplatky za jejich služby předem.

Přečtěte si více: Jak investovat peníze? Odpovězte si na tyto tři otázky a budete mít jasno

8. Akciový trh je jediný způsob investování

Akciový trh je skvělý způsob investování, ale není jediný. Mnoho investorů volí nemovitosti, kryptoměny, dluhopisy, cenné papíry kryté hypotékami, peer-to-peer půjčky, drahé kovy a další alternativní investice. Každý typ investice má svá pro a proti a některé, jako například nemovitosti, obvykle vyžadují k investování více kapitálu než jiné. Pokud je to možné, vždy diverzifikujte své portfolio získáním expozice vůči různým třídám aktiv.

Volba diverzifikace aktiv omezí vystavení riziku během poklesů na trzích. Pokud jste příliš mnoho investovali do jedné třídy aktiv, například do akcií, zasáhne vás ekonomická recese, jako byla Velká recese v roce 2008, více. Miliony lidí se tuto lekci naučily a vy byste na ni měli myslet také. Takže věnujte čas tomu, abyste se zaměřili na alokaci části svých investičních peněz také do jiných než akciových investičních tříd, jako jsou dluhopisy nebo právě peer-to-peer půjčky.

Přečtěte si více: Recenze Bondster: Platforma pro peer-to-peer investování nabízející skvělý výnos

9. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků

Pokud máte zájem o zdánlivě bezkonkurenční investici, nezapomeňte, že minulá výkonnost není zárukou budoucí výkonnosti. Z minulé výkonnosti vyčtete samozřejmě konkrétní informace. Nelze se však spoléhat na to, že investice bude v budoucnu fungovat stejně jako v minulosti.

Například britský index FTSE 100 si stabilně vedl až do února 2020, poté ztratil více než 25 % hodnoty během jediného měsíce. Od té doby se index zotavil na úroveň před pandemií. To vše ukazuje, že ani u té nejdivočejší investice nelze počítat s tím, že bude pokračovat v dosavadním trendu.

5/5 - (3 hlasy)