Ceny rodinných domů, bytů i pozemků v loňském roce neustále rostly. Nejvíce zdražovaly pozemky. Podle specialistů Hypoteční banky se zvyšování jejich cen týkalo především Karlovarského, Ústeckého a Jihočeského kraje. Zájemci o koupi se tak díky vysokým cenám soustředí především na lokality vzdálenější velkým městům. Pro letošní rok se očekává stagnace či zmírnění růstu cen a mírný pokles poptávky po nemovitostech.
Co zde najdeme:
HB index vám ukáže trend cen nemovitostí
Pro přehledné sledování cen nemovitostí představila Hypoteční banka v dubnu roku 2011 ukazatel, který nazvala HB INDEX. Tento ukazatel vycházející z tržních odhadů realizovaných pro klienty Hypoteční banky sleduje trend pohybu cen tří druhů nemovitostí: rodinných domů, bytů a pozemků. Vzhledem k tomu, že tržní ceny nemovitostí velmi věrně kopírují reálné ceny, hodnota HB INDEXU má velmi přesný vypovídající charakter při monitoringu cen na trhu s nemovitostmi. Tento ukazatel je Hypoteční bankou zveřejňován v kvartálním intervalu na stránkách hypotecnibanka.cz, což umožňuje každému občanu sledovat aktuální vývoj cen nemovitostí v čase.
Jak HB INDEX funguje?
HB INDEX sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí, na přípravě jeho aktuální hodnoty se podílí zaměstnanci Akademie věd ČR ve spolupráci se sociology. Za základní hodnotu byly zvoleny reálné ceny nemovitostí k 1.1.2010. Těmto cenám byla v rámci ukazatele přiřazena hodnota 100 (%), která je při růstu cen nemovitostí překročena, naopak při poklesu se ukazatel dostane pod 100, což se ale od jeho zavedení ještě nestalo.
Korekce ceny s pomocí HB INDEXU
Reálná tržní cena a nabídková cena vysněná prodávajícím se často odlišují, často velmi výrazně. K tomuto účelu mohou prodávající, případně jejich makléři využít také HB INDEX a cenu zkorigovat tak, aby odpovídala trhu a jejich nemovitost tak byla prodejná.
Jaký je aktuální vývoj cen pozemků?
V posledním kvartálu minulého roku rostly v porovnání se zbytkem roku nejvíce ceny pozemků, u nichž se hodnota ukazatele vyšplhala až k 150,9 %. Meziročně tak došlo k nárůstu o 7,9 %, mezikvartálně o 2,3 %. „Poptávka po koupi pozemků je dlouhodobě stabilní, avšak nabídka jí nepostačuje a v důsledku toho dochází k navyšování cen pozemků. Developeři i kupující tak zaměřují svoji pozornost více na lokality mimo velká města,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
A jak jsou na tom byty?
Především ve velkých městech se projevilo zpomalení růstu cen bytů, přesto v posledním kvartálu vzrostla jejich průměrná tržní cena o 2 % a dostala se na hodnotu INDEXu 140,2. V porovnání s rokem 2017 se ceny bytů zvýšily o 10,8 %. S růstem cen bytů korespondoval i růst nájmů. Celkově se v loňském roce prodalo menší množství nových bytů než v roce předminulém, ale například v Praze se stále nabídka nových developerských projektů rozšiřuje. Jejich ceny již přesáhly hranici 100 000 korun za metr čtvereční.
Co na to ceny rodinných domů?
Pro rodinné domy se HB INDEX za poslední čtvrtletí roku 2018 vyšplhal na 129,1. Došlo tak k nárůstu o 2,1 % v porovnání s předchozím kvartálem a meziročně se cena rodinných domů posunula směrem vzhůru o 7,2 %.
Výhled na rok 2019
V letošním roce se podle Hypoteční banky očekáváno zmírnění cenového růstu, které může vést až ke stagnaci a zmrazení cen. V některých regionech lze očekávat i mírný pokles poptávky po nemovitostech a v důsledku toho i snižování cen nemovitostí. Část poptávky se pravděpodobně přesune do nájemního bydlení, proto u cen nájmů můžeme očekávat další růst. Naopak se neočekává nárůst nabídky nových bytů z důvodu pomalého procesu schvalování nových projektů a stavební přípravy.
Zdroj dat: hypotecnibanka.cz
Vložit komentář