Nebylo by krásné se každý den probudit a zjistit, že se vám na bankovním účtu zázračně objevily peníze? Vytváření pasivního příjmu je běžným finančním cílem. Přestože je k dispozici řada metod, jak ho dosáhnout, mnozí lidé jej považují spíše za neuchopitelný sen než za realitu. Co kdybychom vám ale řekli, že vydělávání peněz během spánku není náročné? Dokonce ani nevyžaduje téměř žádné úsilí a může vás stát jen tolik, kolik stojí obětování ranní kávy.

U nás v České republice stojí káva kolem 50 Kč, lepší káva třeba i stokorunu. Zůstaňme však u nižší ceny. Pro ty, kteří vynakládají peníze při cestě do práce na svůj ranní rituál, to znamená měsíční výdaje ve výši přibližně 1 000 Kč měsíčně nebo až 12 000 Kč ročně. Už pouhé omezení tohoto výdaje by vám mohlo ušetřit značnou finanční částku. Jak ale tyto úspory využít k získání pasivního příjmu? Zde přichází ke slovu akciový trh, konkrétně dividendové akcie.

Vydělávejte peníze i když spíte

Pro ty, kteří tento pojem neznají, jsou dividendy formou platby, kterou akcionáři dostávají za to, že prostě vlastní akcie nějakého podniku. To proto, že když investor koupí akcie, koupil si právě malý kousek podniku. A to jej jako vlastníka opravňuje k podílu na zisku, i když se nepodílí na řízení společnosti.

Ne všechny akcie vyplácejí dividendy. Obvykle si rychle rostoucí nebo mladé společnosti raději ponechávají své zisky, které reinvestují do nových projektů a dalšího rozvoje podnikání. Pokud se tyto projekty ukáží jako úspěšné, základní podnik se stává hodnotnějším a cena akcií se zvyšuje, což akcionáře odměňuje prostřednictvím kapitálových zisků.

Přečtěte si více: Investování do akcií pro začátečníky

S ohledem na to by nemělo být příliš překvapivé, že dividendy obvykle vyplácejí vyspělé společnosti. To také znamená, že jsou často zavedenými lídry ve svých odvětvích, což snižuje část rizika spojeného s investicí.

Jako příklad uveďme britské akcie Imperial Brands (výrobce tabákových výrobků) nebo Persimmon (stavební developer). Oba tito lídři v oboru v současné době vyplácejí působivý 9% dividendový výnos. Velmi zajímavý příjem. Najdou se však i jiné dividendové akcie na americkém trhu, nebo i českém akciovém trhu, které vyplácejí podobný, nebo jen o něco málo menší výnos. Zůstaňme však u dvou zmíněných britských dividendových akcií. Co by znamenalo, kdybyste rok nepili kávu a investovali ušetřených 12 000 Kč do těchto společností? Dividendový výnos na úrovni 9 % by vám každý rok mohl vygenerovat 1 020 Kč.

Přečtěte si více: Jak investovat peníze? Odpovězte si na tyto 3 otázky a budete mít jasno

Mnohem zajímavější alternativa ke spořícímu účtu

To se nemusí zdát mnoho. Ale ve srovnání s mizerným úrokem, který generuje průměrný spořicí účet, je to docela přilepšení, tím spíše, když vezmeme v úvahu účinky inflace, která doslova ničí hodnotu vašeho bohatství. A co víc, pokud se tento pasivní příjem reinvestuje a obě akcie budou nadále poskytovat stejnou úroveň dividend, pak se po pěti letech 1 020 Kč změní na 6 463 Kč.

Pro představu, to je zhruba stejně jako 129 káv. A po deseti letech to bude necelých 330 šálků kávy ročně.

Netřeba dodávat, že to je hodně kofeinu! A teď si vezměte, že byste neinvestovali pouze ušetřené peníze za kávu, ale vyšší částku… Investování do vysoce výnosných dividendových akcií je zkrátka cesta, jak skutečně dlouhodobě dosáhnout pasivního příjmu. Ten vám třeba nakonec umožní opustit vaše zaměstnání. Pouze začněte investovat a čím dříve začnete, tím lépe. A odpuštění si jedné ranní kávy je celkem malá oběť…

Nebudete sami, kdo investuje do dividendových akcií: 5 návyků Warrena Buffetta, které vám pomůžou odejít do předčasného důchodu

Generování pasivního příjmu má svá rizika

Jakkoli může být představa pasivně generovaného příjmu vzrušující, investování na akciovém trhu, a to i do vyspělých podniků, má svá rizika. Koneckonců, dividendy jsou tak dobré, jak dobré jsou společnosti, které je vyplácejí. Pokud zisky začnou klesat, výplaty se pravděpodobně sníží nebo mohou potenciálně zcela zmizet. A i když budou dividendy zachovány, nemusí to platit pro cenu akcií. Předpokládejme, že by cena akcií klesla. V takovém případě by zisky z pasivního příjmu mohly být anulovány ztrátami z vašeho investovaného kapitálu.

I přes tyto výhrady zůstávají dividendy velmi oblíbeným způsobem generování peněz i když spíte. A vyhlídka na to, že z vydělaných úroků nakonec úspěšně vygenerujete dost na to, abyste dostali doživotní kávu zdarma, stojí za podstoupené riziko.

5/5 - (2 hlasy)