Kontrola historie účtu a používání vhodné aplikace či tabulky vám může pomoci začít sledovat své výdaje, provést změny a následně ušetřit peníze. Pojďme si projít stručný návod, který vám dopomůže sledovat měsíční výdaje a uspořit tak nějaké peníze navíc. Pravidelné sledování výdajů vám může poskytnout přesný přehled o tom, kam vaše peníze směřují. Možná tak budete schopní provést změny a v budoucnu je využít lépe a efektivněji. Zde se dozvíte, jak začít sledovat své měsíční výdaje.

Možná přemýšlíte, že byste začali investovat, nebo jenom chcete splatit předčasně své nebankovní půjčky. Tak jako tak se vám bude hodit, pokud budete schopni ušetřit nějakou tu korunu měsíčně navíc. Říkáte si, že už to nejde? A zkoušeli jste si už sestavit rozpočet a začít sledovat své měsíční výdaje?

1. Zkontrolujte výpisy z účtu

Seznamte se se svými finančními návyky tím, že si uděláte přehled o všech svých účtech, včetně běžného účtu, spořícího účtu a všech kreditních karet a kontokorentů, které máte. Pohled na vaše účty vám pomůže zjistit, jak utrácíte a objevit potenciální slabá místa ve vašich výdajových návycích.

Pokud doposud žijete v nevědomosti a neznáte své peněžní toky, měli byste se s nimi seznámit – zjistit jaké příjmy vám na účty přichází a kam vaše nejčastější výdaje směřují. To je první krok, který musíte udělat, abyste byly schopní každý měsíc ušetřit nějakou tu korunu navíc.

Přečtěte si více: 10 tipů, jak ihned zlepšit finanční gramotnost

2. Roztřiďte si výdaje do kategorií

Začněte své výdaje třídit do skupin. Některé bankovní účty již automaticky rozdělují vaše nákupy do kategorií, jako jsou potraviny nebo benzín. Díky tomu můžete třeba zjistit, že vás ranní návštěva oblíbené kavárny stojí měsíčně více peněz, než si možná myslíte. Nebo si možná uvědomíte, že platíte za opakované předplatné služeb, bez kterých byste se mohli obejít – HBO, Netflix, Posilovna apod.

Vaše výdaje se budou skládat jak z fixních, tak z variabilních výdajů. U fixních výdajů je méně pravděpodobné, že se budou měnit z měsíce na měsíc. Patří mezi ně hypotéka nebo nájemné, energie a služby, pojištění a splátky úvěru. V kategorii variabilních výdajů, jako je jídlo, oblečení a cestování, budete mít větší prostor pro případné šetření.

Chtěli byste ušetřit na platbách za hypotéku? Vyzkoušejte naše srovnání hypoték

3. Používejte aplikaci pro sestavování rozpočtu nebo sledování výdajů.

Aplikace pro tvorbu rozpočtu, jako jsou Debito, Wallet nebo Spendee, jsou určeny pro správu peněz a umožňují vám každý měsíc vyčlenit určitou částku na útratu v závislosti na tom, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Tyto typy aplikací budou fungovat, pokud jste ochotni zaznamenávat své nákupy, věnovat jejich zaznamenání čas a dodržovat rozpočet.

Nechcete-li se zatěžovat další aplikací ve vašem mobilu, můžete si vystačit i s excelovou tabulkou. Některé z těchto aplikací samozřejmě nabízejí i své placené verze, ale pokud nebudete schopní plně využít jejich služeb – jako je například přímá synchronizace transakcí z vašeho bankovního účtu, jednalo by se pouze o další zbytečný náklad, který by zatížil váš měsíční rozpočet.

Přemýšlíte, jak zhodnotit uspořené finanční prostředky? Přečtěte si jak investovat peníze? Odpovězte si na tyto 3 otázky a budete mít jasno

4. Najděte si slabá místa v rozpočtu, která vám pomohou ušetřit

Při sledování svých výdajů především buďte připraveni provádět úpravy. Sledování měsíčních výdajů se vyplatí, protože zjistíte, za co všechno utrácíte. Sledování výdajů může být velmi cenné pro zjištění, co vás skutečně stojí váš životní styl a co není tak špatné, jak jste si mysleli. Jedná se však pouze o pasivní přístup.

Následně je třeba přistoupit ke svým výdajům aktivně, detekovat slabá místa vašich výdajových návyků a rozhodnout se, kde můžete uspořit nějakou tu korunu navíc. Největší úsporu pochopitelně přinese snížení velkých fixních výdajů ve vašem životě, jako jsou náklady na bydlení, vozidla a služby. Redukce fixních výdajů však samozřejmě není tak snadná a možná ani proveditelná. Těžko se budete stěhovat do menšího bydlení, abyste ušetřili na nájmu, když máte doma už jedno dítě a druhé je na cestě.

Možná však zjistíte, že vás ranní káva za 50 Kč stojí měsíčně celkem 1 000 Kč. Co si takhle koupit raději termosku, kávu si před cestou do práce uvařit doma a ušetřenou tisícikorunu raději investovat. Ptáte se, jak začít investovat peníze? Začněte tím, že si odpovíte na tři důležité otázky.

5/5 - (4 hlasy)