V současnosti jsou některými, hlavně mezinárodními, společnostmi působícími na českém trhu nabízeny jako jeden ze zaměstnaneckých benefitů tzv. sick days. Co vlastně tento moderní pojem znamená? Doslova do češtiny bychom toto dvousloví přeložili jako nemocné dny. Jedná se o dny, během kterých můžete zůstat doma, nepřijít do práce a zaměstnavatel vám přesto tento den zaplatí, jako byste byli v práci. Jejich počet se nejčastěji pohybuje mezi 3-5 za rok a můžete je využívat dle libosti.

K čemu jsou sick days dobré?

Říkáte si, k čemu vám budou takové sick days, když máte nárok na nemocenskou? Určitě se vám budou hodit. Jak možná víte, s nemocenskou se to v poslední době zlepšilo. Od prvního července 2019 byla zrušena třídenní karenční doba a to znamená, že dnes zaměstnavatel proplácí nemocenskou od prvního dne nemoci. Problém však je, že je vám během nemocenské vypláceno pouze 60 % hrubé mzdy.

Porovnání nemocenské a sick days:

 • Během nemocenské vám je vypláceno pouze 60 % mzdy
 • Zažádáte-li si v práci o sick day, zaměstnavatel vám vyplácí celých 100 % mzdy

Snížené příjmy po dobu nemocenské mohou vytvořit pořádnou díru do rodinného rozpočtu, zvlášť pokud jedinec čerpá nemocenskou delší dobu. Ale abychom se vrátili k sick days. Tento druh firemního benefitu lze využít kdykoliv uznáte za vhodné. Stačí pokud se budete cítit nachlazení, máte zvýšenou teplotu nebo vás prostě po večerním sedánku přepadla kocovina. Sick days můžete využít pro tyto případy krátkodobých nemocí, kdy se nechcete obtěžovat s cestou k lékaři.

Charakteristika sick days:

 • Čerpáte 100 % mzdy
 • Lze je využít bez předchozího oznámení
 • Šetří cestu k lékaři
 • Jedná se pouze o pár dnů v průběhu roku

Hlavní výhody plynoucí ze sick days:

Existuje mnoho skutečných výhod, které nabídka sick days přináší. Ač se to na první pohled nemusí zdát, těží z nich jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci.

 1. Zdravější zaměstnanci

Cílem nabídky sick days je, aby zaměstnanci, kteří cítí nástup nemoci skutečně zůstali doma. To je samo o sobě hlavní výhodou, protože je méně pravděpodobné další šíření nemoci napříč organizací. 60 % výše nemocenské často zapříčiňuje, že nemocní lidé chodí do práce, neboť nechtějí přijít o zbývajících 40 % své mzdy. Díky sick days zaměstnanci zůstanou doma, rychleji se zotaví z nemoci, jsou schopní si odpočinou, a to dále napomáhá zůstat zaměstnancům celkově zdravější.

 1. Vyšší produktivita práce

Znáte to všichni, když jste nemocní, do ničeho se vám nechce. Tím spíš, pokud musíte do práce. Pokud navíc docházením do práce navzdory nachlazení nakazíte další zaměstnance, může podstatně utrpět produktivita celé společnosti. Každý zaměstnanec, který si sick days vybere a zůstane raději doma tak nejenom zvyšuje svou výkonnost, neboť je v práci pouze úplně fit, ale i výkonnost celé společnosti.

 1. Zvýšená loajalita zaměstnanců vůči firmě

Zaměstnanec, který má možnost si vzít volno, když se cítí nemocný se také cítí více oceněn. Už jenom ta možnost vybrat si plně placené pracovní volno ukazuje na skutečnost, že si společnost svých zaměstnanců skutečně váží. Taková situace navíc dále zvyšuje morálku a snižuje se i fluktuace zaměstnanců. Ti jsou na svých místech mnohem více spokojení.

Hlavní výhody sick days jsou:

 • Zdravější zaměstnanci
 • Zvýšená produktivita práce
 • Vyšší loajálnost lidí ve firmě a jejich menší fluktuace

Slovo závěrem

Jak jste si mohli povšimnou výše, nabídka sick days je typickou win-win situací. Během těchto dnů dostává zaměstnanec 100 % mzdy, což ho motivuje zůstat doma, když je nemocný. Díky tomu, že do práce chodí pouze zdraví, nehrozí šíření různých nachlazení a chřipek napříč společností a těží z toho celá firma. Nic by tedy nemělo bránit tomu, aby sick days nabízelo stále více firem. Jedná se o firemní benefit, ze kterého těží jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé.

5/5 - (2 hlasy)