Bonita klienta výrazně ovlivní, kolik vám banka půjčí peněz. Můžete žádat o půjčku v tisících nebo desetitisících korunách a stejně ji kvůli nedostatečné bonitě nedostanete. O něco vstřícnější jsou nebankovní společnosti, které většinou nezohledňují tolik faktorů a vy tak na půjčku snadněji dosáhnete. Nejhorší je vždy první žádost, u které nevíte, co máte očekávat. Pokud se vydaří, tak s další žádostí u stejné společnosti (banky) už pravděpodobně pochodíte.

Příjmy, výdaje, věk nebo záznamy v registrech

Všechny tyto informace bance napoví, jaká je vaše finanční situace. Příjmy pozná z přehledu, který vyplní váš zaměstnavatel nebo z daňového přiznání. Dále jsou tu výdaje – je jasné, že musíte kupovat potraviny, platit nájem, elektrickou energii, vodu, topení a hradit další náklady související s vaším životem. Bonitu ovlivní také věk. Žadatel o půjčku by neměl být mladší než 18 let. Mladí lidé mají tendence zakládat rodiny, ve stáří je zase zvýšené riziko úmrtí. Banka musí dobře propočítat kolik půjčit, aby se jí půjčka řádně vrátila i s úrokem.

Samotný oříšek představují záznamy v registrech dlužníků, které mohou být mnoho let staré a vám zbytečně komplikují žádost o úvěr. Jestliže máte problémy s bonitou ve své bance, doporučujeme vám se obrátit na soukromou finanční společnost, u které získáte výhodnou půjčku bez doložení příjmu a bez prověřování registrů.

Co ovlivní bonita klienta

Čím vyšší bonitu máte, na tím lepší úročení dosáhnete. Například u hypotéky vaši bonitu ovlivňují i možnosti jištění a půjčky kolem 60 % jejich hodnoty jsou z úrokového pohledu nejvýhodnější. Banka určí, na kolik let je vám schopna půjčit a také kolik finančních prostředků. Než samotný návrh raději očekávejte zavrhnutí žádosti o příliš vysokou částku.

Nebankovní finanční společnosti jsou známé tím, že si samy počítají vlastní bonitu svých klientů. Jak si lidé půjčují, průběžně své hodnocení zvyšují, až mohou třeba vstoupit i do věrnostního programu a své půjčky řešit individuálně.

Náš TIP: I problémový klient může získat půjčku. Vybírejte půjčky bez nahlížení do registrů.

Ohodnoťte tento článek