Platíte za složenky zbytečně moc? Pak je třeba s tím co nejdříve něco udělat! Začněme třeba u elektřiny, která je v domácnostech standardem hlavně druhé poloviny dvacátého století. Dřívější žárovky spotřebovaly až závratné množství energie, moderní pak potřebují jen zlomek toho, co bylo normální ještě před dvaceti lety. LED technologie je na vzestupu, když se k tomu přidá indukční varná deska, meziročně se to na fakturách za elektřinu určitě projeví. A kde dál bychom mohli ještě uspořit?

V místnosti, kde nikdo není, by se rozhodně nemělo neustále svítit

Byt o dvou místnostech? Nebo rovnou rodinný domek, kde je těch místností třeba i deset? Jistě, v obou případech je možné dosáhnout úspory, a to velmi jednoduše. Když se svítí někde, kde zrovna nikdo nic nečte, nepracuje nebo nevaří, je to asi zbytečné, že? A proto zhasneme žárovku a uvrhneme místnost do tmy, až do doby, než někdo další z rodiny přijde a bude zde něco dělat. Jednoduché, ale přesto na to mnohdy zapomínáme. Totéž platí o LED žárovkách. Jistě, je to investice, ale na druhou stranu – žárovka vydrží pěkných pár let a spotřebuje jen zlomek toho, co klasická. Rozdíl u moderních modelů skoro nepoznáte, pryč je doba blikajících světel, co pálí do očí…

Zastaralé elektrospotřebiče by mohl nahradit nový model, přemýšlejte o tom

Samozřejmě nemusíte do kuchyně nebo koupelny investovat desetitisíce, ale sami si spočítejte, jakou úsporu elektřiny přinese nová lednice nebo pračka. Zvláště pokud máte doma starší model, může dosloužit doslova každým dnem. Nebude lepší myslet trochu dopředu a zajistit si přeci jen trochu úspornějšího služebníka do domácnosti? Totéž platí o počítači, neboť stolní varianta nebude zcela nejlepší, s notebookem uspoříte mnoho a mnoho kilowatthodin.

Klimatizace spotřebuje spoustu energie, pračka by měla být naplněná

Když už perete prádlo, měli byste naplnit buben pračky asi do tří čtvrtin. Poloprázdná pračka spotřebuje zbytečně mnoho elektřiny, o klimatizaci to platí dvojnásob. Alternativou je například ventilace, klimatizaci pouštějte raději jen tehdy, když je skutečně vedro. Využijte také pomoc indukční varné desky, protože právě ta je oproti litinové variantě až neuvěřitelně úsporná. A samozřejmě, je toho víc – peníze se dají ušetřit různými způsoby. Jak například?

  • Hrnec při vaření jídla zakryjte pokličkou a ušetříte, skutečně jednoduchý recept, že?
  • Nabíječka telefonu sice není sama o sobě žroutem elektřiny, ale nenechávejte ji v zásuvce. Pokud totiž budete nabíjet „nadarmo“ nebo přebíjet baterii mobilu, je to zbytečné.
  • Pohotovostní režim elektrospotřebičů – televize nebo monitor počítače – spotřebuje hodně elektřiny. Meziročně to může být zajímavá částka, to nakonec platí o všech našich radách…
5/5 - (1 hlas)