Pokud plánujete koupi nového osobního automobilu, určitě jste začali zvažovat havarijní pojištění. Především u nových vozů se totiž vyplatí a jeho zřízení je mnohdy nutností. Například jestliže máte auto koupené na leasing, stáváte se jeho vlastníkem až tehdy, když doplatíte plnou cenu – třeba až za 5 let od koupě. Během této doby jste pouze nájemcem a máte tedy povinnost mít auto pojištěné. U starších vozů je už na zvážení samotného majitele, zda si havarijní pojištění zařídí. My jsme pro vás připravili přehled jeho výhod, pro které stojí za zvážení a také tipy na zajímavé produkty.

Hlavní přednosti havarijního pojištění

Havarijní pojištění má několik výhod. Vztahuje se většinou na veškeré „havárie“, které vaše auto mohou potkat. Ať už to jsou dopravní nehody, živelné katastrofy nebo třeba odcizení, které je u nových vozů přece jen častější než u těch již ojetých. Páka na volantu nebo jiné podobné vychytávky vás před krádeží neochrání. Chytrý zloděj vám automobil ukradne klidně i před nosem z vašeho vlastního dvorku.

V závislosti na částce, kterou platíte, se volí spoluúčast. Ta může být stanovena procentuálně nebo fixní částkou. Toto je výhoda i nevýhoda v jednom. Samozřejmě vyšší škodu vám pojištění bez problémů pokryje, v případě škody nižší ji často zaplatíte sami. Výhodou zde ale je, že si můžete najít takovou cestu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Mnoho pojišťoven nabízí téměř okamžité vyplacení peněz. V případě dopravní nehody nebo živelné katastrofy tak své auto můžete nechat opravit co nejrychleji. Můžete navíc vybírat z celé škály produktů a nechat si třeba i něco připojistit zvlášť. Mnoho lidí si takto sjednává pojištění čelního skla.

Možná úskalí havarijního pojištění

Nevýhody havarijního pojištění se skrývají právě ve zmíněné spoluúčasti. Jestliže vaše pojištění je minimální, nemůžete se pak divit, že dostanete od pojišťovny v případě události málo peněz. Dobré je si předem nastudovat smlouvu, kterou s pojišťovnou uzavíráte a klidně si i nechat poslat návrhy od více pojišťoven, abyste viděli, která je pro vás nejzajímavější.

Aktuální nabídka havarijního pojištění

Havarijní pojištění nabízí téměř každá pojišťovna. Určitě bychom vám chtěli doporučit Allianz, jejíž pojištění můžete konzultovat jak osobně, tak si ho sjednat i online, čímž ušetříte mnoho času. Mezi další oblíbené pojišťovny patří UNIQA nebo známá Kooperativa. S pojištěním rozhodně dlouho neváhejte. Jestliže máte nový vůz, pojistěte si ho ihned, jakmile opustíte autosalon. Nástrahy totiž čekají na každém rohu a vy tak nikdy nevíte, co vás na cestě může potkat. Abyste pak zbytečně nelitovali, že jste raději nezaplatili alespoň minimální částku.

Ohodnoťte tento článek