Vývoj na trhu s hypotečními úvěry je aktuálně pečlivě sledovaný. Spousta lidí má totiž úvěr na bydlení, protože nedokážou ušetřit potřebné množství finančních prostředků vlastními silami. Ať už úvěr splácíte nebo teprve uvažujete o jeho sjednání, prognóza úrokových sazeb a změny dalších podmínek, za kterých banky klientům půjčují peníze, jsou pro vás samozřejmě důležité. Podívejte se, jakým směrem se hypoteční úvěry začaly ubírat v aktuálním měsíci.

ČNB zvýšila své sazby

Změny ČNB v srpnu letošního roku zvedají poptávku po hypotečních úvěrech. Bankovní rada ČNB se na začátku srpna postarala o zvýšení 2týdenní reposazby z 0,05 na 0,25 %. Česká národní banka tuto sazbu využívá k regulaci množství peněz v oběhu. Zvýšení této sazby tak může souviset i se zdražováním spotřebitelských nebo hypotečních úvěrů, poskytovaných bankami. Ty však ovlivňují i další faktory, takže se tato změna nemusí do jejich poskytování nakonec vůbec projevit.

V červenci zlevnily hypotéky do 80 % LTV. V porovnání s loňským rokem ale bankám zbývá méně peněz na pokrytí rizikové marže, takže se dá v brzké době očekávat zdražování hypotečních úvěrů. Nečekejte však žádné velké či skokové zdražování, sazby půjdou nahoru opravdu velmi mírně.

Tato tvrzení můžete dnes slyšet i z úst expertů, kteří dále dodávají, že pokud budou hypoteční úvěry pod pomyslnou 4% hranicí úrokové sazby, tak o ně budou mít české domácnosti stále zájem. Zdražování hypoték se pak promítne i ve větším zájmu o úvěry ze stavebního spoření.

Zatím má zdražování hypoték opačný efekt

Zatímco bychom mohli čekat, že zdražování hypoték případné zájemce spíše odradí, má zatím opačný efekt. Lidé se pravděpodobně obávají, že cena hypoték bude dále vzrůstat, takže se snaží získat úvěr co nejrychleji a zafixovat ho na několik let, aby sazbu nemuseli do budoucna řešit a měli stále výhodné podmínky splácení.

Rok 2017 ve znamení regulace hypoték

Hypotéky jsou od letošního roku mnohem více regulované, než byly dříve. To samozřejmě řadě klientů nemusí vyhovovat. Je těžké získat hypotéku nad 90 % LTV, protože to ČNB bankám nedoporučuje. Tyto hypotéky se pak výrazně prodražují a statisticky by měly tvořit jen 15 % objemu všech poskytnutých hypoték jedné banky.

Při posuzování bonity klientů banky pracují i s ukazatelem Debt to Income (DTI), který prezentuje velikost dluhů klienta. Ty by neměly překročit osminásobek ročního čistého příjmu žadatele. Jinak může být problém na hypotéku v dostatečné výši dosáhnout.

Bez ohledu na podmínky poskytování hypotečních úvěrů ne každý Čech dosáhne na vlastní bydlení. Pořízení bytu či rodinného domu je stále více komplikovanější. Ceny nemovitostí navíc pozvolna rostou a bydlení pro čerstvě vystudované lidi nebo mladé páry se stává nedostupné. Index dostupnosti bydlení v květnu 2017 dosáhl hranice 40 %, zatímco přibližně před rokem se pohyboval kolem 33 %.

Ohodnoťte tento článek