Pokud jste připraveni začít investovat na akciovém trhu, ale nejste si jistí, které akcie si vybrat, jste na správném místě. Existuje několik charakteristik akcií, které jsou vhodné pro začátečníky, a také několik postupů, kterým by se začátečníci měli při výběru prvních společností do svých portfolií výslovně vyhnout.

Zde je přehled toho, na co by se měl každý začínající investor při výběru svých prvních akcií zaměřit a čeho by se měl vyvarovat, a také několik příkladů vynikajících akcií vhodných pro začátečníky, které vám pomohou začít s hledáním. Zkrátka stručné informace, které potřebujete znát, abyste mohli začít budovat bohatství prostřednictvím akciového trhu.

Nejprve zhodnoťte své investiční cíle

Nejprve si položte otázku, proč byste chtěli investovat na akciovém trhu. Chcete si vybudovat bohatství na důchod, spořit na vzdělání svých dětí nebo jen shromažďovat peníze na horší časy, abyste měli rezervu a nemuseli jste výpadek příjmů řešit zřízením půjčky? Obecným pravidlem je, že byste neměli investovat do akcií peníze, které budete potřebovat v příštích třech až pěti letech, a delší časové horizonty jsou ještě lepší.

Akciový trh může v kratších obdobích poměrně silně kolísat, takže než začnete investovat, ujistěte se, že znáte svou toleranci k riziku a že jste psychicky připraveni přečkat vzestupy a pády akciového trhu. Nicméně i konzervativní investice mohou výrazně stabilizovat váš rodinný rozpočet.

Začínáme investovat do akcií

Než začnete investovat do akcií, musíte si otevřít brokerský účet – například eToro nebo Revolut. Můžete porovnat recenze nejlepších online brokerů a najít si takového, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Někteří nabízejí vynikající zdroje informací pro začátečníky, jako jsou vzdělávací nástroje, přístup k investičním analýzám atd. Mějte také na paměti, že ačkoli základní online obchodování s akciemi je u všech hlavních makléřských společností zpravidla zdarma, mnoho z nich má další poplatky, o kterých byste měli vědět, a některé mají stanovenou minimální výši investice.

Co dělá jednotlivé akcie dobrou investicí?

Možná jste slyšeli zkušené investory mluvit o konceptu konkurenční výhody, zejména pokud jste četli něco o investičním stylu Warrena Buffetta. Stejně jako široký příkop kolem hradu ztěžuje nepřátelům jeho napadení, udržitelná konkurenční výhoda zabrání konkurentům ukrást společnosti podíl na trhu. Právě takový příkop bude mít skvělá investice.

Taková výhoda může mít mnoho podob, ale není příliš těžké ji odhalit, pokud víte, co hledat. Většina udržitelných konkurenčních výhod obvykle spadá do jedné z těchto kategorií:

  • Síťové efekty: Zjednodušeně řečeno, síťový efekt nastává, když službu nebo produkt používá více lidí a samotný produkt nebo služba se v důsledku toho stávají hodnotnějšími a žádanějšími. Vzpomeňte si na společnosti, jako je Facebook. Jak se k Facebooku připojuje stále více lidí, je pro ně stále obtížnější tuto platformu v každodenním životě nepoužívat.
  • Nákladové výhody: Podnik může mít několik různých typů nákladových výhod. Například efektivní distribuční síť může firmě zlevnit dopravu jejího produktu po celé zemi. Známá značka může dát podniku možnost účtovat si vyšší ceny než jeho konkurenti. Vlastní výrobní proces může zlevnit výrobu produktu.
  • Nehmotný majetek: Kromě značky jsou skvělým příkladem nehmotného majetku, který může společnost chránit před jejími konkurenty, patenty. Například portfolio více než 44 000 patentů je jedním z hlavních důvodů, proč má společnost BlackBerry stále poměrně velkou hodnotu, přestože v současnosti neprodává mnoho telefonů.
  • Vedoucí postavení v odvětví: Většina nejlepších akcií pro začátečníky je buď lídrem ve svém oboru, nebo se mu velmi blíží.

3 základní ukazatele, které by měl znát každý začínající investor

Umět rozpoznat skvělé podniky je důležitější než umět identifikovat levné akcie. Skvělý podnik bude obvykle dlouhodobě dosahovat dobrých výsledků, a to i při trochu dražším ocenění. Naopak špatný podnik, do kterého investujete při nízkém ocenění, bude jen zřídkakdy dobře fungovat.

Jakmile se naučíte vyhledávat kvalitní podniky, pomohou vám některé základní ukazatele investování do akcií zúžit jejich okruh:

  • Poměr P/E: Poměr ceny k zisku je nejčastěji uváděnou metrikou ocenění. Jednoduše vydělte aktuální cenu akcií společnosti jejími zisky za posledních 12 měsíců. K výpočtu poměru P/E můžete použít také předpokládané zisky v následujících 12 měsících.
  • Poměr PEG: Ukazatel PEG je poměr ceny k růstu zisků společnosti. Jednoduše vydělte poměr P/E společnosti předpokládaným tempem růstu jejích zisků. Například společnost s P/E 30 a očekávanou mírou růstu 15 % má poměr PEG 2,0.
  • Výplatní poměr: Výplatní poměr měří roční míru dividendy vyjádřenou jako procento ze zisku, což objasňuje stabilitu dividendy. Pokud například společnost v loňském roce vyplatila dividendu ve výši 10 Kč na akcii a vydělala 20 Kč na akcii, má výplatní poměr 50 %.

Můžete se naučit mnoho dalších investičních ukazatelů, z nichž některé vám pomohou najít hodnotové akcie a některé vám pomohou vyhodnotit rychle rostoucí společnosti nebo růstové akcie. V začátku si však vystačíte se třemi výše zmíněnými, zejména, pokud se vyhnete akciím, do kterých investuje velká část začátečníků.

Čemu by se začínající investor měl vyhnout

Akcie, kterým by se začátečníci měli vyhnout a často tomu tak není

Poslední věcí, kterou se musíme zabývat, je to, čemu byste se jako začínající investor měli vyhnout. Investice do nesprávného typu akcií může způsobit, že se bude hodnota vašeho portfolia vyvíjet jako horská dráha, a dokonce můžete přijít o celou investici. To určitě žádný začínající akciový investor nechce.

S ohledem na tuto skutečnost uvádíme, od čeho byste se měli zpočátku držet dál:

  • Rychle rostoucí společnosti: To platí zejména pro společnosti, které ještě nedosáhly zisku. Růstové investice mohou být skvělým způsobem, jak vybudovat bohatství, ale mohou být nestálé. Je dobré počkat, až si vybudujete základ svého portfolia a lépe porozumíte akciím, než se pokusíte investovat do rychle rostoucích společností.
  • Penny stocks: Volně definované jako akcie, jejichž tržní hodnota je nižší než 200 milionů dolarů, cena akcií je nižší než 5 dolarů nebo se s nimi neobchoduje na hlavních burzách. Penny stocks by se možná měli vyhnout všichni investoři, nejen začátečníci. Jedná se o velmi rizikové podniky.
  • IPO: IPO neboli primární veřejná nabídka akcií je způsob, jakým se společnosti stávají veřejně obchodovatelnými – vstupují na burzu. Investice do nově zveřejněných společností mohou být velmi volatilní a obecně nejsou pro začátečníky vhodným způsobem nákupu akcií.
  • Podniky, kterým nerozumíte: To je skvělé pravidlo, které funguje jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Pokud nedokážete v jedné nebo dvou větách jasně vysvětlit, co daná společnost dělá a jak vydělává peníze, neinvestujte do ní. Na výběr jsou doslova tisíce veřejně obchodovaných společností a měli byste být schopni najít spoustu příležitostí ve snadno pochopitelných podnicích.

Jak začít investovat na akciovém trhu

Jakmile se rozhodnete, že chcete nakupovat akcie, dalším krokem je otevření brokerského účtu, vložení peněz a nákup akcií. Poté, co tak učiníte, je důležité zachovat si dlouhodobé smýšlení. Pokud například akcie klesnou, může být velmi lákavé zpanikařit a prodat je. Vzpomeňte si, jak pečlivě jste je vybírali, a vyhněte se prodeji akcií, aniž byste plně prozkoumali situaci společnosti.

5/5 - (13 hlasů)