Zonky vstoupilo na český trh v roce 2015 a od té doby jeho obliba neustále roste. Otevřel dveře sdílené ekonomice, kde lidé půjčují lidem. Využívání peer-to-peer půjček každým rokem roste a Zonky je v této oblasti na našem trhu skutečným lídrem. Mateřskou společností je silná finanční skupina PPF.

Zonky funguje jako zprostředkovatel, který na své webové platformě spojuje lidi, kteří si potřebují půjčit, s lidmi, kteří chtějí investovat. Prověřuje žadatele o úvěr, které následně hodnotí podle rizikovosti. Administrativně a právně zastřešuje celý proces a v případě poskytnutí úvěru pak rozděluje splátky mezi investory. Jedná se o zcela bezpečný projekt pod záštitou jedné z nejsilnějších finančních skupin v Evropě.

Pokud hledáte půjčku s nízkým úrokem a banky vám zavřely dveře, Zonky půjčky pro vás budou jistě skvělou alternativou. Žádat můžete o částku od 20 000 Kč do 750 000 Kč s dobou splácení až 84 měsíců. Roční úroková sazba, která začíná na pouhých 2,99 %, vás jistě zaujme. Celý proces probíhá online, kde Zonky vyhodnotí vaši úvěruschopnost na základě vámi poskytnutých údajů. Vaše žádost o půjčku je poté zveřejněna na takzvaném trhu půjček a investoři přispívají potřebnou částkou podle svého uvážení. Poplatek Zonky za poskytnutí půjčky činí 2 % z celkové částky a částka, kterou Zonky následně zašle na váš účet, je o tento poplatek snížena. Nemusíte se bát – Zonky je zcela anonymní a na trhu půjček vystupujete pod přezdívkou.

Pokud však netrpíte finančním nedostatkem ale naopak přebytkem, můžete se naopak stát investorem a začít prostřednictvím půjčování vydělávat peníze. Jak na to?

Jak začít na Zonky vydělávat peníze investováním?

Vzhledem k tomu, že si lidé půjčují od lidí, můžete být na platformě Zonky buď dlužníkem anebo věřitelem – investorem. Investor půjčuje na Zonky lidem peníze a za to si nechává vyplácet zhodnocení dle rizikovosti jednotlivých dlužníků. Platforma v současné době stále nabízí dva možné přístupy k investování – samostatný výběr jednotlivých půjček a program Zonky Rentiér, v jehož rámci jsou vaše peníze investovány automaticky mezi stovky půjček najednou.

Vzhledem k tomu, že manuální investování bude na Zonky dostupné už pouze do začátku listopadu 2021 budeme se nadále věnovat možnosti investování prostřednictvím Zonky rentiér.

Zonky Rentiér – začněte vydělávat prostřednictvím půjčování peněz dalším lidem

Chcete-li začít investovat na Zonky je třeba nejprve provést online registraci, která není nijak náročná, postačí vám k ní:

 • dva doklady totožnosti,
 • telefonní číslo,
 • bankovní účet,
 • peníze, které hodláte investovat.

Následně podepíšete smlouvu prostřednictvím SMS zprávy. Posledním krokem je převod peněz z vašeho bankovního účtu na účet obchodní platformy Zonky.

Automatické investování prostřednictvím Zonky Rentiér je pak už velmi jednoduché. Platforma vám sestaví portfolio půjček, kterých mohou být desítky až stovky a automaticky mezi ně investuje vaše peníze, které si posíláte na obchodní platformu. Minimální výše investice je v současné době stanovena na 50 000 Kč, ale je možné, že s ukončením manuálního obchodování toto omezení zmizí.

Jaké můžete od investování na Zonky očekávat zhodnocení? Zhodnocení se odvíjí od rizikovosti daných půjček, přičemž Zonky rozděluje dlužníky do 11 kategorií a podle toho jim za půjčky nabízí úrok 2,99 % – 19,99 %. Vyšší úrok, potažmo zhodnocení, přirozeně znamená i vyšší riziko. Budete-li však investovat prostřednictvím Zonky Rentiér rozloží se vaše investice do diverzifikovaného portfolia půjček a střízlivě můžete očekávat čistý výnos okolo 4-5 %.

Jaké jsou výhody a nevýhody investování prostřednictvím Zonky?

Podobně jako kterákoliv jiná platforma i Zonky nabízí jisté výhody a nevýhody, se kterými je dobré se dopředu seznámit, níže naleznete jejich stručný přehled:

Výhody

 • Snadný způsob, jak zhodnotit online peníze, které máte navíc
 • Lepší zhodnocení, než nabízí spořící účty nebo termínované vklady
 • Automatická diverzifikace investovaných peněz
 • Velmi přehledná a srozumitelná investiční platforma
 • Registraci je možné projít už za pár minut

Nevýhody

 • Poměrně nízké zhodnocení
 • Menší výběr dostupných půjček k investování
 • Poměrně vysoké poplatky za zprostředkování investice

Můžete vybírat také z alternativ k peer-to-peer platformě Zonky

Pokud vás přímo nabídka Zonky neoslovila, můžete vybírat i z dalších peer-to-peer platforem, které jsou dostupné v českých podmínkách. Například Mintos nabízí minimální investici ve výši 300 Kč a inzeruje zhodnocení 6-16 %.

Bondster pak nemá minimální investici vůbec stanovenou a průměrné roční zhodnocení se pohybuje okolo 7 %. Stejně tak Bankerat neomezuje investora minimální investicí a inzeruje průměrný zisk investora ve výši 39 %. Vyšší zhodnocení je však samozřejmě spojeno s vyšším rizikem a je tak třeba jednotlivé půjčky na Bankerat náležitě vybírat.

Jsou investice na Zonky bezpečné?

Dá se říci, že investování na Zonky je na rozdíl od ostatních peer-to-peer platforem více bezpečné (proto také platforma nabízí investorům nižší zhodnocení). Zonky obvykle u dlužníků prověřuje zdroj příjmů a algoritmus společnosti vytváří rizikový profil každého žadatele, na jehož základě je danému investorovi nabídnuta úroková sazby.

Zonky rovněž nahlíží do registrů dlužníků, stejně jako do insolvenčního rejstříku, živnostenského rejstříku a centrální evidence exekucí či katastru nemovitostí. Potenciální dlužníci tak skutečně podléhají poměrně obšírnému zkoumání.

Více o Zonky rentiér najdete zde…

5/5 - (5 hlasů)