Platíte si úrazové pojištění, stal se vám úraz a chcete tedy využít svou pojistku? Pokud si nevíte rady, co a jak vyplnit, připravili jsme pro vás článek, který vás nasměruje na správnou cestu. Úrazové pojištění je jednou z nejběžnějších pojistek, které si dnes jednotlivci sjednávají. Je nejčastějším životním pojištěním a pojišťovny na něm také často vyplácejí pojistné plnění. Většina z nás si totiž způsobí i více než jeden úraz za život.

Přístupy pojišťoven jsou individuální

Každá pojišťovna k výplatám pojistných plnění přistupuje individuálně. Někde vám vyplatí pojistné plnění ihned poté, co se vám úraz stane, jinde zase musíte čekat do ukončení léčby. První přístup je samozřejmě lepší, protože když vlivem úrazu například nemůžete pracovat, tak vám vyplacené pojistné plnění pokryje část vašich pravidelných výdajů.

V České republice se každý den ošetří na pět tisíc lidí. Doba léčení úrazu často dosahuje i několika týdnů či měsíců – samozřejmě to záleží na konkrétním úrazu. Časté jsou zlomeniny nebo podvrtnutí kloubů. Lidem se však dějí i vážnější úrazy. Často jsou také na vině rizikové sporty (pokud nějaké provozujete, vyplatí se na to myslet při sjednání pojistky, protože jinak by se pojišťovna mohla zdráhat plnění vyplatit).

Přečtěte si pojistné podmínky ještě před podpisem smlouvy

Ještě než podepíšete pojistnou smlouvu, na chvilku se zastavte a přečtěte si dobře podmínky pro výplatu pojistného plnění. Dozvíte se zde například, jak vysoké odškodné vám náleží v případě úrazu. Pojišťovny obvykle rozlišuje několik plateb. Jedná se o denní odškodné, pojištění trvalých následků a invalidity.

Jsou pevně dány tabulky, podle kterých pojišťovna pojistné počítá. Na každý úraz je zde vymezen určitý počet dnů, který dostanete maximálně zaplacený. Když vám může být proplaceno 30 dní za dobu léčby úrazu a vy se léčíte déle než 1 měsíc, tak vám pojišťovna zaplatí denní odškodné právě za těch 30 dní. Jestliže vám úraz způsobil trvalé následky, pak vám náleží nějaké procento (opět tabulkové) z částky, na níž jste pojištěni.

Jak žádat o pojistné plnění

Nejdříve musíte pojišťovně nahlásit pojistnou událost. Na to potřebujete vyplněný speciální formulář (získáte ho na webu pojišťovny nebo od svého pojišťovacího poradce). Tento formulář musí často vyplnit i váš lékař. Až ho odevzdáte pojišťovně, tak vám v termínu uvedeném ve smlouvě bude vyplaceno pojistné plnění.

Pojišťovna peníze zašle na bankovní účet nebo poštovní poukázkou na vaši adresu – dle toho, jaký způsob výplaty prostředků preferujete.

5/5 - (1 hlas)