Investování vašich peněz je nejspolehlivější způsob, jak dlouhodobě vytvářet bohatství. Pokud jste investiční nováček nebo se teprve investovat chystáte, jsme tu pro vás, abychom vám pomohli začít. Je čas, aby vaše peníze pracovaly pro vás.

Než vložíte své těžce vydělané peníze do investičního nástroje, budete potřebovat základní znalosti o tom, jak správně investovat své peníze. Zde jsou některé z nejlepších způsobů, jak investovat peníze:

 • Akcie: Akcie jsou investice do budoucího úspěchu společnosti. Když investujete do akcií společnosti, vyděláváte spolu s ní.
 • Dluhopisy: Stejně jako je půjčování peněz součástí života většiny lidí, půjčují si firmy peníze také, a to pomocí dluhopisů.
 • Indexové fondy: Tento oblíbený investiční nástroj sleduje tržní index – celý akciový trh a může vám zajistit, že vaše investice porostou stejným tempem jako trh, který tento indexový fond sleduje.
 • ETF: Burzovně obchodovatelné fondy neboli ETF se obchodují podobně jako akcie, jsou však složené z desítek nebo stovek akcií, které mohou být opět součástí nějakého tržního indexu nebo se zaměřovat na konkrétní odvětví. Tyto fondy umožňují investovat do žhavých aktuálních investičních trendů, aniž byste se museli „trápit“ výběrem jednotlivých akcií.

Neexistuje zde však žádná univerzální odpověď. Nejlepší způsob investování peněz je ten, který vám nejlépe vyhovuje. Abyste to zjistili, měli byste zvážit:

 1. Váš investiční styl
 2. Váš rozpočet
 3. Vaši toleranci k riziku.

1. Váš styl – Kolik času chcete investování svých peněz věnovat?

Ve světě investování existují dva hlavní tábory, pokud jde o způsoby investování peněz: aktivní investování a pasivní investování. Oba styly mohou být úspěšné, pokud se zaměřujete na dlouhodobý horizont a nehledáte pouze krátkodobé zisky. Váš životní styl, rozpočet, tolerance k riziku a zájmy však mohou způsobit, že byste měli dát přednost jednomu typu investování.

Aktivní investování znamená, že věnujete čas vlastnímu průzkumu investic a sami si sestavujete a udržujete své portfolio. Pokud plánujete nakupovat a prodávat jednotlivé akcie prostřednictvím online brokera, plánujete být aktivním investorem. Abyste mohli být úspěšně aktivním investorem, budete potřebovat tři věci:

 • Čas: Aktivní investování vyžaduje spoustu času. Budete muset prozkoumat investiční příležitosti, provést analýzu těchto investic a po nákupu investic je budete muset stále sledovat a pečovat o ně.
 • Znalosti: Ani všechen čas na světě vám nepomůže, pokud nebudete vědět, jak analyzovat investice a správně zkoumat akcie. Než začnete investovat do akcií, měli byste znát alespoň některé základy jejich analýzy.
 • Touha: Mnoho lidí jednoduše nechce trávit hodiny nad svými investicemi. A protože pasivní investice v minulosti přinášely vysoké výnosy, není na tomto přístupu vůbec nic špatného. Aktivní investování má jistě potenciál dosahovat vyšších výnosů, ale musíte chtít věnovat čas tomu, abyste ho správně zvládli.

Na druhé straně máme pasivní investování, které je ekvivalentem toho, když pilot zapne autopilota v letadle namísto toho, aby ho řídil ručně. V dlouhodobém horizontu stále dosáhnete dobrých výsledků a úsilí, které je třeba vynaložit v rámci pasivního investování, je mnohem menší. Zjednodušeně řečeno, pasivní investování spočívá v tom, že své peníze vložíte do investičních nástrojů, kde těžkou práci odvádí za vás někdo jiný – příkladem této strategie je investování do burzovně obchodovatelných fondů. Nebo můžete použít hybridní přístup. Můžete si například najmout finančního nebo investičního poradce – nebo využít robo advisory platformu, jako je Portu, která za vás sestaví a realizuje investiční strategii.

Pasivní investování

 • Větší jednoduchost, větší stabilita, větší předvídatelnost
 • Automatický investiční přístup bez starostí
 • Nižší výnosy – z dlouhodobého hlediska však stále můžete dosahovat zhodnocení 8-10 % ročně.

Aktivní investování

 • Více práce, větší riziko, větší potenciální výnos
 • Investujete sami za sebe – nesete plnou zodpovědnost za své investiční výsledky
 • Vyžaduje hodně zkoumání a znalostí
 • Potenciál velkých, život měnících výnosů

2. Váš rozpočet – Kolik peněz můžete investovat?

Možná si myslíte, že do začátku investování potřebujete velkou sumu peněz, ale můžete začít investovat i s 1 000 korunami. Částka, se kterou začínáte, není nejdůležitější – jde o to, abyste byli na investování finančně připraveni a abyste peníze investovali v průběhu času – například pravidelně drobnou částku každý měsíc.

Jedním z důležitých kroků, které je třeba učinit před investováním, je vytvoření pohotovostního fondu – železné rezervy. Jedná se o hotovost odloženou stranou ve formě, která umožňuje její rychlé vybrání. S železnou rezervou můžete také předejít nutnosti zřízení někdy poměrně nevýhodných nebankovních půjček. Všechny investice, ať už se jedná o akcie, ETF nebo nemovitosti, s sebou nesou určitou míru rizika a nikdy se nechcete ocitnout v situaci, kdy byste byli nuceni se těchto investic v nouzi zbavit (nebo je prodat). Nouzový fond je vaší záchrannou sítí, která vám pomůže se tomu vyhnout.

Ideální částka pro nouzový fond je taková, aby pokryla výdaje na šest měsíců. I když je to jistě dobrý cíl, nemusíte mít tuto částku stranou ihned, můžete začít s málem a pohotovostní fond v průběhu času navyšovat. Zkrátka jde o to, že prostě nechcete prodávat své investice pokaždé, když píchnete pneumatiku nebo se objeví jiný nepředvídaný výdaj.

Před zahájením investování je také rozumné se zbavit všech dluhů s vysokým úrokem (např. kreditních karet). Přemýšlejte o tom takto – akciový trh v minulosti dlouhodobě přinášel výnosy ve výši 9-10 % ročně. Pokud investujete své peníze a současně platíte svým věřitelům 16%, 18% nebo vyšší RPSN, vystavujete se pozici, kdy budete dlouhodobě prodělávat, proto je vhodnější se nejdříve těchto nevýhodných dluhů zbavit.

3. Vaše tolerance k riziku – Jak velké finanční riziko jste ochotni podstoupit?

Ne všechny investice jsou úspěšné. Každý typ investice má svou vlastní míru rizika – toto riziko však často koreluje s výnosy. Je důležité najít rovnováhu mezi maximalizací výnosů vašich investic a nalezením úrovně rizika, která vám vyhovuje. Například dluhopisy nabízejí předvídatelné výnosy s velmi nízkým rizikem, ale také relativně nízké výnosy kolem 2-3 %. Naproti tomu výnosy z akcií se mohou značně lišit v závislosti na společnosti a časovém rámci, ale celý akciový trh v průměru vynáší téměř 10 % ročně.

I v rámci širokých kategorií akcií a dluhopisů mohou být obrovské rozdíly v riziku. Například státní dluhopis nebo podnikový dluhopis s ratingem AAA je velmi nízkorizikovou investicí, ale tyto dluhopisy budou mít pravděpodobně relativně nízké úrokové sazby. Spořicí účty představují ještě nižší riziko, ale nabízejí nižší výnos. Na druhou stranu dluhopis s vysokým výnosem může přinést vyšší výnos, ale bude spojen s vyšším rizikem nesplacení.

Jedním z dobrých řešení pro začátečníky je využití robo advisory platformy, která vám sestaví investiční plán odpovídající vaší toleranci k riziku a finančním cílům. Tato platforma vám stručně řečeno sestaví a udržuje portfolio fondů založených na akciích a dluhopisech navržené tak, aby maximalizovalo váš potenciální výnos a zároveň udržuje úroveň rizika odpovídající vašim potřebám.

Do čeho byste měli investovat své peníze?

Tohle je těžká otázka a bohužel na ni neexistuje dokonalá odpověď. Nejlepší typ investice závisí na vašich investičních cílech. Na základě výše uvedených bodů byste však měli být v mnohem lepší pozici při rozhodování, do čeho byste měli investovat.

Pokud například máte poměrně vysokou toleranci k riziku a také čas a chuť zkoumat jednotlivé akcie (a naučit se, jak to dělat správně), mohla by to být nejlepší cesta. Pokud máte nízkou toleranci k riziku, ale chcete vyšší výnosy, než byste získali ze spořicího účtu, mohly by být vhodnější investice do dluhopisů (nebo dluhopisových fondů).

Pokud jste jako většina Čechů a nechcete trávit hodiny svého času nad svým portfoliem, může být rozumnou volbou vložení peněz do pasivních investic, jako jsou indexové fondy nebo burzovně obchodovatelné fondy – ETF. A pokud chcete mít opravdu volné ruce, mohla by pro vás být vhodná platforma Portu nebo nějaká jí podobná.

Slovo závěrem

Investování peněz se může zdát děsivé, zejména pokud jste to nikdy předtím nedělali. Pokud si však ujasníte, jak chcete investovat, kolik peněz byste měli investovat a jakou máte toleranci k riziku, budete mít dobrou pozici k tomu, abyste se svými penězi dělali chytrá rozhodnutí, za která si budete v budoucnu děkovat.

5/5 - (6 hlasů)