Pravidelné i nahodilé měsíční výdaje neustále zatěžují naši peněženku. Jestliže chcete šetřit, ale peníze vám stačí tak tak od výplaty k výplatě, pokuste se zamyslet nad svým rozpočtem. Každý z nás by měl být schopen ušetřit alespoň 1 000 Kč měsíčně. Přece jen, stále mohou nastat horší časy a je určitě dobré, pokud se na ně zvládnete připravit. Pokud si celý rok budete odkládat 1 000 Kč a na konci roku vás vyhodí z práce, máte na účtě 12 000 Kč. S tím můžete přežít i třeba jeden celý měsíc, obzvlášť pokud své výdaje stáhnete na minimum a budete kupovat jenom to opravdu nejnutnější.

Prohlédněte si výpisy z účtu

Většina lidí dnes platí téměř vše kartou. Jestliže chcete své výdaje zpřehlednit, je to rozhodně tak lepší. Pokud budete vybírat peníze v hotovosti, tak nebudete vědět, za co je následně utrácíte. Nákupy v obchodech proto určitě plaťte kartou, pokud máte tu možnost. Na konci měsíce si sedněte a zaměřte se na svůj bankovní výpis. Banka vám ho určitě posílá na mail nebo vám chodí do poštovní schránky. I pokud vám nechodí, tak se na svůj měsíční přehled dostanete třeba i v internetovém bankovnictví. Zde si porovnejte své příjmy a výdaje.

Jestliže jsou výdaje vyšší než příjmy, může to být problém. Při krátkodobě nedostačujícím příjmu většinou dobře poslouží rychlá půjčka, kterou vykryjete tento nedostatek peněžních prostředků. Když se ale jedná o problém dlouhodobého charakteru, je určitě lepší zamyslet se nad změnou svého životního stylu. Zajímavou možností je také kontokorent. Když dojdou peníze na vašem běžném bankovním účtě, dostanete se takzvaně do mínusu a zaplatíte jen to, co jste si od banky přesně tímto způsobem vypůjčili.

Záznam měsíčních výdajů a úspor

Samotný výpis z bankovního účtu je dobrý jako poklad. Jak s ním ale pracovat dál? Své výdaje a úspory můžete sledovat například v tabulce, kterou si vyrobíte v počítači. Každý měsíc tak uvidíte, kolik jste za co utratili a kolik jste dokázali ušetřit. Možná vás to bude i motivovat k tomu, abyste se chovali svědomitěji. Jestliže vaše úspory budou vyšší, doporučujeme je každý měsíc oddělit z běžného účtu. Nemusíte je vybírat v hotovosti, rozhodně lepší je jejich převod na spořící účet s výhodným úročením, kde vám i něco málo vydělají.

Pokud používáte chytrý telefon, možná na tyto statistiky najdete i nějakou vhodnou aplikaci, která bude monitorovat vaše příjmy, výdaje a úspory. Rozhodně stojí zato se po nějaké podívat ještě než začnete pracovat s tabulkami. Do takové aplikace je nejlepší průběžný záznam hodnot, abyste neustále viděli, jak si stojíte.

Ohodnoťte tento článek