Rodinný rozpočet je finanční plán, dle kterého by měla hospodařit každá domácnost. Pokud žijete single, nemáte možná potřebu si takový plán sestavit a může to být i zbytečně, pokud máte alespoň přibližný odhad, kolik za co utratíte a pokud vám peníze nechybějí. Když ale máte rodinu, je určitě lepší své výdaje plánovat a spočítat si, kolik peněz a za co vlastně můžete měsíčně vydat.

Pravidelné měsíční výdaje

Nějaká část vašeho rozpočtu každý měsíc pravidelně odejde. Své minimální životní náklady byste měli dobře znát. Jedná se o platby nájmu, elektrické energie, plynu, vody, pojištění, telefonu a dalších povinných položek, které se nedají příliš snížit. Můžete sice začít více šetřit vodou nebo snížit své náklady na telefonování. Jednalo by se ale spíše o dlouhodobější plán. Ze dne na den tímto způsobem své výdaje rozhodně nesnížíte.

Nákupy potravin

Při nákupech potravin už můžete něco ušetřit. Například pokud se každý den stravujete v restauraci, ušetříte vařením doma, a to až polovinu peněz za obědy. Můžete omezit nákupy drahých potravin a vsadit spíše na ty levnější, které ne nezbytně budou méně kvalitní. Vyplatí se nakupovat například sezónní ovoce a zeleninu, která je vždy nejlevnější než dovezené produkty. Stejně tak můžete nakupovat v akcích.

Vlastní útraty

Část vašeho rozpočtu určitě padne na vlastní útratu. Chcete si koupit nový kabát nebo novou elektroniku? I na tyto věci je dobré v rozpočtu uvolnit místo, jelikož jejich pořízení nám dělá radost. Pokud si tedy něco chcete koupit a zbývají vám v měsíčním rozpočtu nevyužité finanční prostředky, klidně se potěšte.

Spoření

Spoření je také oblastí, na kterou byste se měli zaměřit. Ne všechny své měsíční příjmy musíte nutně utratit. Většina lidí má stálý měsíční příjem a dobře tedy ví, s jakou úsporou mohou přibližně každý měsíc počítat. Tuto částku je pak dobré převádět na spořící účet, abyste ji oddělili od peněz, které jsou určené k pravidelným výdajům.

Když nějaký měsíc nezvládnete ušetřit ani korunu, rozhodně to nijak zásadně nevadí. Je ale dobré mít vytvořenou finanční rezervu pro případ, kdy vám vypadne příjem a vy z těchto peněz pak dočasně budete muset žít. Obecně se doporučuje alespoň tříměsíční finanční rezerva. Když máte peněz nazbyt, můžete je investovat nebo zvolit spořící produkt, u kterého není možnost okamžitého výběru a je pro něj tedy stanoveno i vyšší úročení.

Půjčky a úvěry

Když vám peníze měsíčně nevycházejí, nebojte se požádat o půjčku či úvěr. Pokud víte, že tento měsíc se svou výplatou nevystačíte, dopředu si promyslete, kde budete o peníze žádat. Na mnoho lidí působí důvěryhodněji banky, které již mají stabilní pozici na trhu. Pozor však, ty ne každému půjčí. Možností je pak sáhnout po nebankovní půjčce, která rovněž může být zajímavá a spolehlivá, hlavně poskytnutá bez čekání.

Na plánování rodinného rozpočtu můžete využít papír a tužku, tabulkový procesor nebo pracovat jen se svým internetovým bankovnictvím. Ideální je tyto informace sdílet se svým partnerem, pokud máte rozpočet společný. Nemusíte vlastnit jeden bankovní účet dohromady, mělo by být ale jasné, kdo hradí jaké výdaje.

Ohodnoťte tento článek