Mimořádná splátka hypotečního úvěru dokáže výrazně odlehčit splátkovému kalendáři. Při sjednání hypotéky je určitě lepší zvolit spíše delší splatnost úvěru, a pokud máte takové příjmy, že jste schopni měsíčně i něco uspořit, tak následně provést mimořádnou splátku, kterou svůj dluh částečně umoříte. Mimořádnou splátku ale zpravidla nemůžete provést kdykoliv. Musíte se řídit podmínka smlouvy svého úvěru.

Kdy provést mimořádnou splátku hypotéky

Mnoho bank dnes umožňuje mimořádné splátky i v průběhu fixace. Zde si ale musíte hlídat výši splátky, která by neměla překročit určité procento z jistiny. Tak většinou bývá výše mimořádné splátky definována. Jistější je potom uhradit část peněz ke konci fixace hypotečního úvěru, kdy si obecně můžete svou hypotéku libovolně upravit a žádné nepříjemné sankce vám zde nehrozí.

Ještě než se pro mimořádnou splátku rozhodnete, podívejte se do své úvěrové smlouvy, případně informujte svou banku, že částečné splacení úvěru plánujete. Jelikož splátky máte fixované, jejich výše se pravděpodobně ke konci fixace nezmění. Jakmile se ale vaše hypotéka přepočítá, tak se splátky výrazně sníží.

Jestliže fixujete hypoteční úvěr na dlouhou dobu, v podmínkách nemáte nic o tom, že můžete provést mimořádnou splátku, tak vám může být účtován poplatek. Pokud nechcete čekat na konec fixace, můžete tuto splátku stejně provést, je však potřeba si spočítat, zda se vám vůbec vyplatí. Spočítejte si, jak vysoké penále budete muset zaplatit (jedná se většinou o desetiny nebo jednotky procent ze splátky) a porovnejte ho s úroky, které ušetříte. Odpověď by pak měla být snadná.

Co dělat, když nelze provést mimořádnou splátku

Jestliže máte peníze navíc a svou hypotéku nemůžete výhodně částečně zaplatit, tak je možné peníze do nemovitosti investovat, tím navýšit její hodnotu a získat na ní lepší odhad od banky a s ním související i výhodnější podmínky čerpání úvěru. Obzvlášť pokud v budoucnu nějaké rekonstrukce nebo úpravy plánujete, má to smysl spíše než si pak opět sjednat úvěr od banky, za který budete muset zaplatit úroky.

Mimořádná splátka převodem z účtu

Na mimořádné splátce se domluvíte ve své bance. Ta vám dá pokyn, kdy tuto splátku máte provést. Je ji možné realizovat tak, že peníze zašlete ze svého běžného účtu přímo bance nebo druhou možností je, že si banka peníze sama strhne inkasem. To už je ovšem na konkrétní domluvě.

5/5 - (2 hlasy)