Vzít si hypotéku na bydlení, úvěr na auto, půjčku na dovolenou, na televizi nebo na přilepšení před výplatou. Život na dluh je móda. Je to však móda riskantní.

Na našem trhu je k dostání bezpočet různých druhů úvěrových produktů. Od milionových hypoték, přes statisícové spotřebitelské úvěry až po půjčky nabízející finanční výpomoc dokonce v řádech jen několika tisíc nebo i stovek korun.

Lidé jsou na každém kroku bombardováni reklamami na „nejvýhodnější“, „nejrychlejší“ a další nej- půjčky a úvěry. A na tyto reklamy slyší. Bohužel, mnoho lidí si před pořízením půjčky nesáhne dostatečně hluboko do svědomí. Nezodpovědné pořízení úvěru však může být krokem k fatálním problémům. V současné době nedokáže své úvěry splácet okolo 11 % bankovních a 15 % nebankovních klientů.

V následujících bodech se proto podíváme na to, čím bychom se měli před pořízením půjčky zabývat – a na co si dát pozor, když už ji máme – abychom se nedostali do problémů se splácením.

  • Můžete zodpovědně a promyšleně prohlásit, že si úvěr můžete dovolit? Před pořízením úvěru si musíte propočítat svoje příjmy a rozhodnout se, zda jsou dostačující a zejména stabilní pro pořízení úvěru. Výpadek zisků v podnikání, ztráta zaměstnání, nenadále výdaje. Tato a další rizika zahrňte do rozhodování.
  • Uvažujte o pojištění – využít můžete různá pojištění proti neschopnosti splácet, proti ztrátě zaměstnání, pojištění pracovní neschopnosti apod. Ty vám mohou pomoci v případě, že se dostanete do některé z výše uvedených situací.
  • Pečlivě se věnujte volbě poskytovatele. Nenechte se ošálit lákavými nabídkami. Zvolte si poskytovatele ověřeného, s transparentními podmínkami, který také nabízí dostatek možností a úlev při nenadále neschopnosti splácet. Bedlivě čtěte smlouvy a podmínky.
  • Neřešte jeden dluh dalším dluhem – pokud půjčku již máte a nedokážete ji splácet, rozhodně to neřešte dalším úvěrem. Jedná se o nejjistější cestu do záhuby.
  • Využijte možnosti odložení splátek nebo konsolidace – aktivně se zajímejte o možnost odložení splátek, prodloužení splácení u poskytovatele apod. V případě většího množství splácených půjček se zajímejte o nabídky konsolidace. Jedná se o sjednocení většího množství půjček do jediné, která by měla mít výhodnější podmínky. Toto řešení vám může poskytnout čas navíc, zvýhodnění splátek a lepší přehled v dluzích.

Uvedené body bychom měli mít na zřeteli při pořizování půjčky. Avšak ani to nemusí vždy stačit a problémy se splácením se stejně mohou dostavit. V každé takové situaci je nejnutnější zejména aktivní snaha o nápravu, komunikace s poskytovatelem a vyhledávání řešení. Nikdy se nepokoušejte situaci přehlížet. Je nutné se k ní postavit čelem, jedině tak máte možnost alespoň minimalizovat ztráty, když už ne uvést vše do pořádku.

5/5 - (1 hlas)