Neexistuje žádný univerzální recept, jak stoprocentně získat schválení úvěru. Požadavky na vaši úvěrovou historii a výši příjmů se u jednotlivých věřitelů liší a někteří online poskytovatelé nebankovních půjček přistupují ke každé žádosti o úvěr velmi individuálně. Existují však jisté tipy, kterých se držet můžete, abyste šanci na schválení úvěru minimálně zvýšili. Budete tak mít jistotu, že jste udělali vše potřebné a nebudete si moci v budoucnu nic vyčítat. 

Společnosti poskytující půjčky mají jedno společné: Chtějí, aby se jim peníze vrátily včas, což znamená, že schvalují úvěry pouze dlužníkům, kteří splňují jejich požadavky. Požadavky jednotlivých věřitelů se však liší. Těchto pět tipů vám však pomůže zvýšit šance na získání půjčky.

1. Udržujte úvěrovou historii bez škraloupů

Čistá úvěrová historie je hlavním faktorem při posuzování žádostí o půjčku. Do registrů dlužníků se zapisují jak pozitivní, tak negativní záznamy o vaší schopnosti splácet půjčky. Máte-li tam uvedené nějaké negativní zápisy, dochází ke značnému snížení vaší šance na získání výhodného úvěru.

Předtím než budete žádat o půjčku, nahlédněte do svých registrů a zkontrolujte, zda ve vašich výkazech nejsou chyby. K chybám by docházet nemělo, budete však mít minimálně jistotu, na čem jste.

Máte-li negativní záznamy v registrech, pak vám nezbyde než žádat o některou z půjček bez registru. A jak jste k nim mohli vlastně přijít? Pravděpodobně jste se opozdili s nějakou pravidelnou platbou. Proto dbejte na jejich dodržování, pokud tak ještě nečiníte, buďte ostražití při provádění měsíčních splátek všech svých dluhů, a pokud můžete, plaťte více než minimální splátky, ať své dluhové zatížení co nejvíce snížíte.

Přečtěte si více: Půjčky bez registru SOLUS ihned každému

2. Zvyšte své příjmy úměrně k výši vašich pravidelných splátek

V žádosti o půjčku je třeba obvykle uvést váš příjem, přičemž do něj můžete zahrnout i peníze vydělané na částečný úvazek. Zvažte, zda si nezačít přivydělávat bokem, abyste si doplnili příjem, nebo se snažte dosáhnout zvýšení platu v zaměstnání na plný úvazek.

Jako prevence mohou posloužit mimořádné splátky vašich dluhů, na což můžete také využít peníze, které vyděláte nad rámec vašeho zaměstnání. Dělejte zkrátka vše pro to, abyste splatili dluhy.

Zvažte také prodej likvidních aktiv, například akcií nebo podílových fondů. Použití výnosů na úhradu vysoce úročených spotřebitelských úvěrů by vám mělo přinést značnou úsporu – úroky placené za tyto dluhy jsou obvykle vyšší než potenciální zhodnocení, kterého můžete dosáhnout investováním.

Zvýšení příjmu a snížení dluhu zlepšuje poměr splátek dluhu vůči příjmu, což je procento měsíčních splátek dluhu dělené měsíčním příjmem. Ne všichni věřitelé mají přísné požadavky na tento ukazatel, ale nižší poměr ukazuje, že vaše současné dluhy jsou pod kontrolou a můžete si vzít další. Tím pádem také roste šance na schválení vaší další žádosti.

3. Nežádejte příliš mnoho peněz

Žádat o více peněz, než kolik potřebujete k dosažení svého finančního cíle, mohou věřitelé považovat za riskantní. Zamyslete se nad důvodem, proč žádáte o půjčku, spojte konkrétní částku v korunách s touto finanční potřebou a žádejte pouze o tuto částku.

Je jasné, že vaše půjčka také omezí váš rozpočet a čím vyšší půjčku si zřídíte, tím vyšší splátky budete hradit, což by mohlo ohrozit vaši schopnost plnit další finanční závazky, jako je půjčka na auto nebo hypotéka. Myslete na to, že byste si měli půjčovat pouze do takové míry, abyste byli schopní své půjčky pohodlně splácet. Nechcete přeci, aby se objevily negativní záznamy ve vašich úvěrových registrech (čímž se vracíme k bodu jedna), nebo dokonce řešit neutěšenou situaci osobním bankrotem.

4. Zvažte spoludlužníka

Pokud se můžete „chlubit“ pouze nevalnou bonitou, ať už z důvodu nedostatečného příjmu nebo záznamů v registrech, může přidání spoludlužníka se silnější bonitou a vyšším příjmem do žádosti zvýšit vaše šance na schválení půjčky.

Protože spoludlužník nese stejnou odpovědnost za splácení úvěru, je rozhodující, aby spoludlužníkem byl někdo, kdo si může dovolit toto riziko podstoupit. Například váš partner. Můžete mít v úmyslu půjčku splácet, ale nemůžete předvídat ztrátu zaměstnání, invaliditu nebo jinou událost, která ovlivní váš příjem a schopnost splácet půjčku.

S potenciálním spoludlužníkem si upřímně promluvte předtím, než využijete této možnosti, aby plně pochopil veškerá hrozící rizika.

Náš tip: Kde si sjednáte půjčku i bez ručitele či spoludlužníka?

5. Najděte správného věřitele

U většiny online věřitelů přibližně rozpoznáte minimální požadavky na bonitu a roční příjem a také to, zda nabízí možnost spoludlužníka. Stejně tak vám na první dobrou sdělí, zda je nutné mít úvěrovou historii bez poskvrny nebo řeší každého dlužníka na individuální bázi.

Pokud splňujete minimální požadavky věřitele a chcete vidět odhadované úrokové sazby a úvěrové podmínky, můžete využít srovnání půjček. Toto srovnání je nezávazné, nikdo vás nebude do ničeho nutit. Zároveň je nezávislé – rychle najdete tu nejvýhodnější variantu půjčky, kterou můžete očekávat.

Srovnejte nabídky od více věřitelů a porovnejte jejich sazby a podmínky. Nejlepší variantu úvěru však charakterizují náklady a splátky, které se vejdou do vašeho rozpočtu.

5/5 - (8 hlasů)