Půjčit si dnes můžete na mnoha místech, mimo jiné se nabízí bankovní domy, ale také nebankovní společnosti. Obě varianty mají samozřejmě své výhody a nevýhody a je proto jen na konkrétním rozhodnutí každého zájemce, ke které se přikloní. Pojďme si proto vše společně v klidu rozebrat v několika základních bodech, budete mít pak hned jasnější představu o tom, co by na vás mohlo čekat.

Banka znamená možnou úsporu, ale vyřízení je zde složitější

V bance požádáte o půjčku, a pokud vše půjde hladce, dostanete nižší úroky. Je ale pravdou, že někomu to za podobnou porci administrativy asi ani nestojí, protože hladce to nepůjde automaticky a vždy. Je dost dobře možné, že v bance si budete muset zřídit další osobní účet (jednoduše, přibude papírově klient navíc), ale také podstoupit složitější papírování. Mezi základní nevýhody bankovního sektoru se proto řadí…

  • Čekání na vyřízení. Sjednání rozhodně není otázkou 2 minut, prověřuje se i bonita klienta.
  • Jste v registru dlužníků? Tak půjčku jednoduše nedostanete, na to jsou pevně daná pravidla.
  • Papírování. Banka chce více dat než nebankovní společnost, což je trochu nepříjemné.

Na druhou stranu tu pak jsou i další výhody, mezi kterými nelze nezmínit například to, že nemůžete šlápnout vedle. Banky získávají licenci od ČNB, nemůže se tedy stát, že někomu naletíte. Plusem jsou tu bezesporu i nízké úroky, které se běžně pohybují v maximální hranici deseti procent ročně. A to je cifra, která není v nebankovním sektoru vždy dostupnou.

V nebankovním světě dostanete peníze na svůj účet prakticky obratem

Výhod nebankovního typu půjček je rozhodně docela dost, prim tu hraje hlavně rychlost vyřízení. V nejlepším případě to bude otázka jen několika okamžiků, schválení je pak na počítačovém automatu, který pracuje precizně čtyřiadvacet hodin denně a sedm dnů v týdnu, nezná termíny jako dovolená nebo odpočinek. Nečeká na vás prověřování v registru dlužníků a nekonečné papírování, což je rozhodně také skvělé. Pokud potřebujete peníze obratem, není vhodnější volby – nejčastěji se dočkáte už během příštích pár minut. Třeba u nás, v SOScredit.cz, je čekání maximálně patnáctiminutové.

Peníze budou poskytnuty naprosto na cokoliv, schválení otázkou minut

Zatímco v bance někdy musíte dokládat účel půjčky (odměnou jsou možná zajímavější úroky, ale za papírování navíc a čekání v řádu dnů to někdy nestojí), v nebankovním světě tu tak docela neplatí. Drtivá většina tamních půjček je bezúčelová. Nemusíte tedy prokazovat, proč si vlastně hodláte půjčit peníze, nikoho to nezajímá, nebude zbytečných otázek. Chcete pár tisíc do výplaty nebo na náhradu za porouchané elektro? Netřeba to komukoliv svěřovat, nebankovní půjčka funguje totiž na principu maximální diskrétnosti!

Čeho se opravdu vyvarovat? Jsou to hlavně platby předem

Mezi nebankovními půjčkami musíte také umět vybírat. Jistě, není to na první pohled nic složitého. Hlavně se nenechat zlákat vidinou nízkého úroku a poskytovatele si ještě trochu prověřit. Pokud totiž vyžaduje platbu předem, a to například v řádu stokorun, je načase ukončit jednání a porozhlédnout se někde jinde. Takový postup by se vám totiž nemusel vůbec vyplatit, na trhu stále účinkuje řada subjektů, které nejednají právě v rukavičkách.

Bonusem je velmi jednoduchá smlouva, většinou postačí jeden list papíru

Nebankovní půjčka je, co se týče papírování, mimořádně jednoduchá. Kupříkladu u nás v SOScredit.cz půjde jen o krátký kontaktní formulář a velmi přehlednou smlouvu. Nebudete řešit žádné nejasné formulace a vyplňovat stohy papírů. Naopak, všechno půjde doslova jako po drátkách a během krátké chvilky.

Ohodnoťte tento článek