Pojem „kreditní karta” je dnes již naprosto běžný. Víte ovšem, na kolik by vás kreditní karta vyšla u vaší banky? Víte, jaké jsou u ní úroky? A vyplatí se vůbec? Na to všechno se pokusíme odpovědět právě v tomto článku. Čtěte dále a budete mít jasno!.

Kreditní vs. debetní karta

Kreditní karta je naprosto běžnou platební kartou, jenž vypadá úplně stejně jako karta debetní. Hlavní rozdíl mezi nimi je ale značný. Při platbě debetní kartou totiž využíváte pouze vlastních našetřených peněz. Avšak při platbě kreditní kartou čerpáte tzv. revolvingový nebo jinak řečeno opakující se úvěr. Jak už z toho tedy vyplývá, kreditní karta je druhem krátkodobého úvěru, který se po splacení vždy automaticky obnoví.

V čem je kreditní karta výhodnější?

Mnoho lidí jsou zatvrzelými odpůrci jakéhokoliv úvěru, a tak vám dozajista řeknou, že „kreditka” nemá absolutně žádnou výhodu. Nic však není jenom černé a bílé a stejně tak to platí i u této platební metody. Výhodou kreditní karty je rozhodně možnost čerpat peníze kdykoliv potřebujete, i když už sami žádné úspory nemáte. Nejste proto vázáni výplatou, úsporami nebo krátkodobými úvěry. Jakmile jednou kreditku dostanete, pravidelně můžete čerpat více peněz, než reálně v danou chvíli vlastníte.

Nevýhody kreditních karet

Stejně jako i jiné úvěry, má však kreditka i svoje nevýhody. Půjčené peníze totiž musíte do 30dnů vrátit, a to i s úroky. Ty jsou u každé banky různé. Všeobecné obchodní podmínky své banky si rozhodně dopředu pořádně pročtěte, abyste pak nebyli překvapeni, že místo avizovaných 2 % vracíte třeba hned 15 %. Každá banka si totiž bezplatnou dobu vrácení peněz určuje odlišně, a tak se klidně můžete setkat s týdnem, pár dny nebo i měsícem, během nichž můžete vypůjčené peníze bezplatně vrátit.

Co byste o kreditkách měli vědět?

Pokud už majitelem kreditní karty jste, měli byste vědět, že se u ní nevyplácí splácení půjčky odkládat. To by se vám mohlo ošklivě nevyplatit! Kreditka má totiž tradičně mnohem přísnější penále pro neplatiče oproti například klasickým spotřebitelským úvěrům. Pokud jste si tedy nějaké peníze prostřednictvím kreditní karty půjčili, snažte se je co nejdříve vrátit!

5/5 - (1 hlas)