Spoludlužník či ručitel jsou pojmy, se kterými se v oblasti půjček a úvěrů můžete často setkat. Víte, kdy budete potřebovat spoludlužníka nebo ručitele? Či kdy se vám vyplatí jejich služeb využít? Sjednání půjčky není vždy hladké, a tak se snadno stane, že vaše bonita nebude pro získání půjčky dostatečná. Výrazně ji mohou snížit například záznamy v registrech dlužníků, úvěry, které aktuálně čerpáte, nebo nízké měsíční příjmy.
Co zde najdeme:
Kdo je to spoludlužník
Spoludlužníkem je osoba, která bude spolu s vámi zodpovědná za váš dluh. Za tento dluh ručí spolu s vámi společně a nerozdílně. Pokud nebudete půjčku splácet, tak se věřitel (banka, finanční společnosti či soukromá osoba, od níž jste si vypůjčili) může obrátit na kohokoliv z vás. Co se týká splacení půjčky, je jedno, jestli půjčku splatí dlužník nebo spoludlužník. Spoludlužníků může být i více. Často takto spolu vystupují například manželé nebo jiné osoby žijící ve společné domácnosti.
Kdo je to ručitel
Ručitelem je osoba, která ručí za závazky dlužníka. Toto ručení se běžně využívá při nedostatečné bonitě klienta, který žádá o vyšší finanční částku. Například když bude poskytnutí částky ve výši 300 000 Kč může banka požadovat, aby si našel nějakého ručitele. Ať už budete v roli dlužníka nebo ručitele, budou na vás kladeny poměrně náročné požadavky. I ručitel totiž musí doložit svůj měsíční příjem, prověřuje se, zda nemá záznamy v registrech nebo jestli už nesplácí nějakou půjčku. Jestliže bonita dlužníka stoupne, může se z úvěrové smlouvy vyvázat. Tento krok ale rozhodně nemusí být jednoduchý a často probíhá pouze se souhlasem banky. Doporučujeme vám dobře si pročíst podmínky, které v bance podepisujete.
Vyplatí se využít ručitele nebo spoludlužníka?
Určitě je lepší, když máte možnost půjčit si peníze sami na sebe. Nikomu se totiž později nemusíte cítit zavázaní. Jako spoludlužníci často vystupují třeba manželé, kteří spolu žádají o hypoteční úvěr. Zde je to zcela normální. Když vám ale banka nabídne bez ručitele pouze 300 tisíc a k vyšší částce již ručení potřebujete, je dobré si promyslet, zda je pro vás vypůjčení takto vysoké částky opravdu nezbytné. Stejně tak můžete zvážit i další možnosti – například půjčku někde jinde, podepsání směnky nebo zástavu nemovitosti.