Kreditní karty i kontokorentní úvěry jsou dnes velmi populární produkty. Mnoho lidí nemá dostatečné úspory a má tedy potřebu si půjčit peníze. Banka však jejich žádost jen málokdy schválí. Kreditní karty či kontokorentní úvěr představují řešení pro ty z vás, kteří chtějí získat menší objem finančních prostředků s možností neúčelového využití a zároveň jim nevadí, že zaplatí vyšší úrok.

Kreditní karta

Výběr správné kreditní karty může být složitý a vždy se vyplatí nechat si udělat od bank a nebankovních společností několik nabídek a z těch později vybírat. Prakticky každá banka vám dnes vystaví kreditní kartu. Pozor ale, nemusí být tak skvělá, jak se může na první pohled zdát.

Pokud začnete kreditní kartu používat, určitě se snažte uhradit celý svůj dluh v tzv. bezúročném období. Kreditní kartu nevyužívejte na výběr z bankomatů, jelikož to většinou stojí spoustu peněz. Mnoho poskytovatelů ke kreditním kartám nabízí také zajímavé bonusy. Po nich se vyplatí sáhnout, jelikož tak můžete opravdu výrazně ušetřit.

Pokud si vyberete kreditní kartu, která vám bude vracet procenta z každé uskutečněné platby, můžete jí platit úplně vše. Pokud pak nezapomenete svůj dluh uhradit v bezúročném období, můžete s kartou ušetřit opravdu velké peníze – díky bonusům i více než vám nabídne běžný spořící účet.

Kontokorentní úvěr

Pod pojmem kontokorentní úvěr si můžeme představit povolené přečerpání účtu. Jeho sjednání probíhá tak, že si ke svému běžnému účtu zřídíte limit do mínusu, kterého můžete dosáhnout. Z aktuálního dluhu se samozřejmě počítají úroky, které mohou být celkem vysoké. Zde pak už záleží na mnoha aspektech, například na podmínkách poskytovatele, který může nabízet také bezúročné období.

Kontokorent poslouží jako pohodlná rezerva pro dobu, kdy vám dojdou peníze na běžném účtu. U většiny účtu je možné nastavit limit, do něhož chcete maximálně čerpat. Ten může činit až 100 000 Kč dle individuálních podmínek banky a vaší bonity. Čerpání stejně jako u kreditní karty probíhá neúčelově.

Se splácením kontokorentního úvěru tedy nemusíte vůbec pospíchat. Bance můžete bez problémů dlužit klidně celý rok. Úroky se platí pouze z čerpané částky. Navíc nemusíte myslet na to, že musíte umořovat úvěr někde jinde a splácet ho k určitému datu.

Kontokorent nebo kreditní karta?

Hlavní výhodou kreditní karty je její bezúročné období, po které vám nejsou účtovány žádné poplatky a vy tak můžete vypůjčené peníze pohodlně splatit. Pokud máte přesný přehled o svých financích, může to pro vás být zajímavým benefitem. Jestliže ale finance tak pečlivě nesledujete, může se ukázat jako výhodnější kontokorent, který se sice úročí po celou dobu čerpání, úrok má ale zpravidla o něco nižší.

Kontokorent je přímo propojen s běžným účtem, takže když vám na něj přijdou peníze, bude umořován váš dluh. Kreditní kartu ale můžete od svých finančních prostředků oddělit. I tento aspekt je tedy dobré zohlednit při hledání ideálního produktu.

U kreditní karty se také běžně účtují vyšší poplatky než u kontokorentu, zde už ale opravdu záleží na konkrétní nabídce. Asi nejvýhodnější je oba tyto úvěrové nástroje zkombinovat a vzít si z nich to nejvhodnější. Pokud ale přijdete na to, že ani jeden z nich vašim potřebám přímo nevyhovuje, vyplatí se hledat dále. Na trhu je totiž dnes opravdu bohatá nabídka různých malých půjček, které vám také jistě dobře poslouží.

Náš TIP: Kreditní karta Cetelem

Kreditní karta dnes představuje snadný způsob, jak si zajistit pravidelný přístup k penězům. Je ideální na úhrady krátkodobých výdajů, na které už nezbývají prostředky na vašem běžném účtu. Sjednat si ji můžete nejen v bance

5/5 - (2 hlasy)