To, že se letos má zvýšit úroková sazba u hypoték, zaznamenal asi každý. Pokud byste to přeci jenom nevěděli, měla by letos narůst úroková sazba u hypoték průměrně na 2 % p.a. Ovšem zatím se navyšování nekoná.

Na konci loňského roku zamrzly úrokové sazby na úrovni 1,77 % a nejspíše v této výši ještě nějakou chvíli zůstanou. Jaký tedy bude letos vývoj úrokových sazeb u hypoték? A jak vypadá situace s hypotékami právě teď? Čtěte dále a dozvíte se vše podstatné.

Prognózy nebyly tak drtivé, jak se předpokládalo

Původně odborníci pranostikovali, že bude prosinec prvním měsícem, kdy úrokové sazby překročí magickou hranici 2 % p.a. u hypoték. Realita však byla úplně jiná! Úrokové sazby zůstaly pod touto hranicí. Je to tedy skvělá zpráva pro zákazníky bank. Ti však nezůstali vůči takovým prognózám úplně apatičtí a projevilo se to zejména na množství sjednaných hypotéky. Těch bylo na konci roku 2016 sjednáno o 5 702 méně než v listopadu.

Nikdo není jasnovidec

Finančním analytikům to však nemůžeme mít za zlé. Nikdo není jasnovidec, a to ani odborník, který se v oboru pohybuje několik let. Co to ale znamená pro nás? Je jasné, že skutečnost nebude tak horká, jak se původně myslelo.

S čím můžeme počítat?

A budou tedy letos úroky u hypoték skutečně růst nad 2 % p.a.? To nikdo neví! Někteří odborníci se nechali slyšet, že je to na 100 % jisté. Jiní si už tak jistí nejsou. Jaká tedy bude skutečnost, na to si budeme muset počkat. Zatím to ale vypadá poměrně dobře. Hypotéky se stále vyplatí, úrokové sazby jsou pořád pod dvěma procenty a ani banky při jejich poskytování výrazněji nezpřísnily.

Pokud tedy v nejbližších dnech plánuje zafinancovat bydlení, a to ideálně pomocí hypotéky, nemusíte se zatím ničeho bát.

Ohodnoťte tento článek