Založit si společnost s ručením omezeným je dnes po finanční stránce celkem jednoduché, jelikož vám díky změnám v zákonech, které proběhly na začátku roku 2014, stačí základní kapitál ve výši pouhá 1 Kč. Dříve tento kapitál činil 200 000 Kč a získat s.r.o. tedy bylo mnohem složitější. I tak jsou ale se založením vlastní firmy spojeny nějaké poplatky a navíc pokud se chcete vyhnout případným chybám při zakládání firmy, tak se vyplatí celou věc svěřit specialistům.

Zajistěte si živnostenské oprávnění

Abyste mohli začít podnikat, potřebujete živnostenské oprávnění. V tomto ohledu ani tak nezáleží na tom, zda plánujete založení s.r.o. nebo chcete působit jako OSVČ. Za ohlášení živnosti zaplatíte přímo na živnostenském úřadě částku 1 000 Kč. Pokud se rozhodnete v budoucnu pro nějakou změnu, tak ta bude zpoplatněna částkou 500 Kč. Jestliže vám nestačí ohlášení živnosti, ale potřebujete koncesi, tak je cena stejná – opět platíte 1 000 Kč. Rozdíl je pouze v tom, že o udělení koncese se rozhoduje a nemáte tedy jistotu, že oprávnění obdržíte.

Sepište společenskou smlouvu nebo zakladatelskou listinu

Společenská smlouva se sepisuje tam, kde se jedná o více společníků. Pokud firmu zakládá jenom jeden člověk, tak jde o zakladatelskou listinu. Tuto smlouvu si nemůžete sepsat doma, musí mít podobu notářského zápisu. Zde zaplatíte minimálně 3 000 Kč. Hodně zde záleží na tom, jak je vaše smlouva podrobná, co vše obsahuje a jak danou věc potřebujete konzultovat s notářem. Jeho čas je samozřejmě drahý a celá částka za sepsání dokumentu vám bude vyúčtována. Může se vyšplhat na několik tisíc korun, obzvlášť pokud v rámci ní využijete ještě nějakou konzultaci.

Návrh na zápis do obchodního rejstříku

Pokud máte vše zařízené, můžete podat návrh na zápis do obchodního rejstříku. Cena za kolek na prvozápis činí 5 000 Kč. Další poplatky můžete předpokládat za různé výpisy a něco málo třeba zaplatíte i za svůj běžný účet. Mnohdy potřebujete také výpis z rejstříku trestů nebo z katastru nemovitostí. I to stojí nějaké peníze.

Založit s.r.o. sami nebo využít služeb profesionála?

Pro založení společnosti s ručením omezeným si proto připravte alespoň 10 000 Kč. Když si společnost necháte založit u specialisty, zaplatíte za ni přibližně dvojnásobek. Tato částka ale zahrnuje veškeré nezbytné registrace, které byste později třeba ještě museli řešit. Navíc máte jistotu, že vše proběhlo na 100 % správně a vy si ušetříte mnoho času, který byste jinak věnovali chozením po úřadech a zařizováním veškerých nezbytností.

Přes specialisty získáte svou s.r.o. rychleji a nakonec i levněji. Ušetříte si hodiny času, které budete moci věnovat jiným pracovně přínosným aktivitám. Pokud si takovou společnost vyberete, dobře si ale před jejím objednáním prověřte, co vše zahrnuje cena za novou firmu, abyste náhodou nemuseli něco doplácet.

Náš TIP: www.zalozeni.cz

Ohodnoťte tento článek