S platebními kartami se setkáváme denně, ale jen málo lidí ví, jakou kartu ve skutečnosti používají. Běžně se můžeme setkat se dvěma druhy, a to debetní a kreditní kartou. I když si jsou na první pohled velmi podobné, není tomu tak v případě jejich funkcí a výhod. Jaký je mezi nimi rozdíl? A která karta je výhodnější?

Co je to debetní karta?

Debetní karta je klasická platební karta, kterou vám každá banka vydá automaticky k bankovnímu učtu. Jejím prostřednictvím čerpáte pouze své vlastní prostředky, které máte na účtu uložené. Po její aktivaci s ní můžete platit v kamenných nebo online prodejnách a vybírat hotovost z bankomatu.

Kartu můžete jednoduše spravovat ve svém internetovém bankovnictví, kde naleznete i přehled veškerých vašich plateb. Navíc nemůžete očekávat, že s ní získáte benefity navíc. Těmi disponují zpravidla debetní karty vystavené k prémiovým účtům, za jejichž vedení si pořádně připlatíte.

Největší nevýhodou debetních karet je jejich nízká míra zabezpečení. Při nesprávném zacházení s nimi totiž můžete neúmyslně poskytnout podvodníkům údaje o kartě, díky kterým se jednoduše dostanou k vašemu bankovnímu účtu.

Výhody debetní karty

  • vydávána bezplatně k bankovnímu účtu
  • máte své finance pod kontrolou
  • kartu si můžete nastavit podle sebe

Nevýhody

  • nižší bezpečnost
  • benefity pouze u placených bankovních účtů

Co je to kreditní karta?

Lidé často milně označují jakoukoli platební kartu za takzvanou „kreditku“, aniž by věděli, jaký produkt se za tímto názvem ve skutečnosti skrývá. Viníkem jsou pravděpodobně zahraniční seriály a filmy, ve kterých postavy často platí kreditními kartami.

Kreditní karta však představuje pouze nástroj, s jehož pomocí můžete čerpat sjednaný úvěr. Tento trend se ve velkém uchytil hlavně v USA, kde s kreditkou platí téměř každý. V tomto případě k platbě nepoužíváte své vlastní peníze, ale prostředky banky či nebankovní společnosti.

Ve své podstatě se tedy jedná o určitou formu dluhu, který musíte chtě nechtě splatit. Každá kreditní karta má svůj vlastní úvěrový limit, který je možné vyčerpat. Záleží jen na vás, zda vyčerpáte pouze polovinu nebo rovnou celou částku.

Na splacení máte celý měsíc, přičemž můžete využít bezúročné období. Pokud během něj splatíte celou vyčerpanou částku, nebude si poskytovatel účtovat žádné úroky. Obecně platí, že jsou úroky a poplatky u kreditních karet mnohem vyšší než u jiných typů úvěrů.

Výhody kreditní karty

  • flexibilní finanční rezerva
  • široké využití v zahraničí
  • při řádném splácení neplatíte úrok
  • benefity a výhody navíc (cashback, asistenční služby atd.)

Nevýhody

  • vysoké úroky a poplatky
  • automaticky se stáváte dlužníkem
  • je oni nutné požádat
  • dostupná především pro klienty s vysokou bonitou
  • vysoké poplatky za výběr z bankomatu

Která z nich je výhodnější? A kde byste s nimi měli platit?

Debetní karty jsou v současnosti již nutností, což znamená, že se bez nich běžném životě prakticky neobejdete. I přesto mají své mouchy, díky kterým se mohou některým klientům zdát kreditní karty jako mnohem výhodnější. To je sice pravda, ale ne ve všech případech.

Každý vlastník kreditní karty se zároveň stává dlužníkem, což může negativně ovlivňovat vaši bonitu, a to i pokud je karta zcela splacená. Na druhou stranu můžete neustále disponovat finanční rezervou, kterou využijete kdykoli, kdy vás překvapí nečekané finanční výdaje. Vždy však mějte na paměti, že byste měli čerpat pouze částku, u které víte, že ji budete schopni splatit.

S kreditní kartou se neztratíte ani v zahraničí. Velká část zahraničních obchodníků totiž akceptuje pouze platby kreditní kartou, a to zejména u vybraných služeb. Nejčastěji se jedná o pronájem automobilu nebo platbu za hotelový pokoj. Hodit se vám bude i debetní karta, se kterou můžete vybírat hotovost z bankomatů nebo využívat výhodnější směnné kurzy.

5/5 - (8 hlasů)