Lidya je pouze dalším důkazem nejnovějšího trendu, kdy africké technologické společnosti, hledají globální publikum. Nigerijská digitální platforma pro poskytování půjček malým a středním podnikům rozšiřuje své pole působnosti do střední Evropy. Po otevření kanceláří v New Yorku nyní rozvíjí svou působnost i v Praze a Varšavě. Rozšiřování aktivity je součástí jejího cíle, vytvořit celosvětově 100 milionů pracovních míst.

Fintech platforma společnosti Lidya umožňuje malým a středním podnikům online žádat o půjčku od 10 000 Kč, přičemž peníze jsou odesílány na firemní účty už za 24 hodin. Společnost pomáhá podnikům bez úvěrové historie financovat jejich každodenní provoz.

Velmi mladá společnost rozdělila od července letošního roku na svém domácím trhu více než 10 000 půjček 2 000 společnostem. Za necelý půlrok fungování společnost půjčila v Nigerii více než 50 milionů korun, přičemž by v příštím roce ráda půjčila alespoň čtvrt miliardy korun. Lidya je rovněž na dobré cestě stát se do konce roku největším online věřitelem ve více než 190milionové Nigerii.

Africké inovace mění půjčkový svět

Společnost založil Tunde Kehinde a hned do začátku získal investici ve výši téměř 10 milionů dolarů od společnosti Accion Venture Lab. Jedná se tak o jedinou investici amerického venture investora na africkém kontinentu.

Samotný Tunde Kehinde se o vlastní společnosti vyjadřuje následovně: „Postavili jsme podnik na světové úrovni, který pomáhá malým a středním podnikům získat přístup k úvěrům, které jsou často nezbytné pro jejich další růst. Vzhledem k nulové úvěrové historii mají s žádostí o bankovní úvěr problém. Naše technologie ohodnocování rizikovosti úvěrů již uspěla v Nigerii, kde jsme pomohli tisícům podniků vytvářet bohatství a zaměstnanost. Ulehčování přístupu malých a středních podniků k úvěrům je celosvětovým problémem a my máme ambiciózní mezinárodní plány na expanzi, abychom tento problém vyřešili i v dalších zemích.“

Lidya přispívá významně k růstu zaměstnanosti

Díky snadnému přístupu k úvěrům nigerijská společnost významně přispívá k růstu malých a středních podniků v Africe a nyní by se tak mělo dít i v Evropě a následně po celém světě. Malé a střední podniky vytvářejí nejvíce pracovních míst a významně přispívají k HDP. Prostřednictvím těchto podniků by tak Lidya ráda naplnila svou misi a vytvořila 100 milionů pracovních míst.

Hlavním těžištěm činnosti půjčkového poskytovatele by pak měla být nyní střední Evropa, která je domovem jedněch z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Proto tento region, potažmo Česká republika, představuje klíčového globálního obchodního partnera a centrum finančních služeb.

Růst společnosti v ČR byl předán do zkušených rukou

Expanzi nigerijské společnosti na našem území by měl vést Libor Vaníček. Zkušený finančník strávil doposud více než dvě desetiletí ve společnosti ING, kde se věnoval především retailovým klientům.

Poté, co se rozhodl ING opustit přijal nabídku vést v České republice z pozice ředitele rozvoj společnosti Lidya v ČR. Velmi ambiciózní projekt, který plánuje malým a středním podnikům do roku 2025 půjčit více než 5 miliard Kč. Podstatné navíc je, že peníze by měly být poskytované bez zajištění a zdlouhavého schvalování.

V Česku se tak Lidya zaměří na poskytování krátkodobého provozního financování bez požadavku zástavy. Mezi očekávané klienty po spuštění platformy, která začne v pilotním provozu fungovat do konce listopadu, tak budou patřit maloobchodníci, e-shopy, restaurace či hotely, ale také technologické a mediální firmy.

Jediné, co musí daný klient Lidye doložit, jsou výpisy z firemního účtu za poslední tři měsíce fungování. Algoritmus startupu pak na základě více než stovky ukazatelů vyhodnotí rizikovost půjčky a během 24 hodin se klient dozví, jestli byl úvěr schválen, popřípadě v jaké výši. Bezkonkurenční úroky by se měly pohybovat kolem 2 až 3,5 procenta měsíčně.

V případě kladného závěru je půjčka vyřízena ihned – bez nutnosti ručení majetkem či další zbytečné administrativy. Navíc i smlouva o půjčce má jen 1,5 stránky a neobsahuje žádné skryté a zdlouhavé dodatky.

Generální ředitel vidí v expanzi do ČR velkou příležitost

Jak se vyjádřil Tunde Kehinde ohledně expanze do České republiky? „Díky naší technologii nalézáme v expanzi do tohoto regionu velkou příležitost. Jsme rádi, že naši expanzi na území České republiky povede právě Libor, jedná se o velmi ostříleného pracovníka s hlubokými zkušenostmi s trhem.“

5/5 - (2 hlasy)