Nestrachovat se o hotovost, nenosit u sebe zbytečně hodně bankovek a mincí, zaplatit všude, i když u sebe máte třeba jen klíče od bytu. To jsou argumenty, které stále silněji hovoří pro používání bezkontaktních platebních karet či nálepek. Větu „Můžete přiložit…” tak v současnosti slýchává při placení až 88 % Čechů.

Jedno desetiletí a vše je úplně jinak

Vrátíte-li se ve vzpomínkách do doby před 10lety, určitě si vzpomenete, že jste nejčastěji platili klasickou hotovostí. Člověk často přepočítával hotovost v peněžence, kontroloval vrácené mince a ne jednou až doma zjistil, že mu v obchodě vrátili méně, než měli. Tyto typické „kratochvíle” při placení už ovšem patří pouze minulosti.

Píp, píp, píp…

Svět se digitalizuje, vše se zjednodušuje a výrazně zrychluje. Stejně tak je to i s placením. To, co před deseti lety trvalo několik minut, dnes trvá jen okamžik. Přiložíte, zaplatíte, a to na halíř přesně, a jdete. Až 78 % Čechů uvedlo v nejnovějším průzkumu, že platební kartu mají a pravidelně ji používají. Jen 12 % z dotázaných odpovědělo buď, že platební kartu nemá, anebo že ji má, ale vůbec nepoužívá. Jednoduchost je tedy velmi silným požadavkem, který spousta z nás kvituje.

Jak bude vypadat placení za další dekádu?

Nyní však myšlenky spousty lidí míří do budoucna a nejednoho z nás už určitě napadlo, jak bude vypadat placení za dalších deset let? Dle nejnovějších studií by se placení platební kartou mělo ještě zjednodušit a rozšířit. Pokrytí platebními terminály bude prakticky 100% a kromě současných bezkontaktních platebních karet bude hrát prim také placení chytrými telefony. Jednoznačně lze tedy říct, že míříme do doby zjednodušování a další modernizace tohoto tisíciletého lidského zvyku. Věta „Můžete přiložit…” navíc i nadále zůstane součástí platebního rituálu.

Ohodnoťte tento článek