Máte volné finanční prostředky a nevíte, kam je uložit či investovat, aby vám do budoucna něco vynesly? Ať už plánujete investici do nemovitosti či nikoliv, vyplatí se sjednat si stavební spoření. Smlouvu na něj můžete uzavřít klidně i v dospělosti, když už máte dům dávno postavený a víte, že další úvěr potřebovat nebudete. Peníze se vám zde totiž tak či tak pěkně zhodnotí a jakmile dospěje smlouva ke svému konci, tak je můžete vybrat a libovolně použít.

Jak funguje stavební spoření

Stavební spoření je unikátní spořící produkt. Momentálně patří mezi nejlépe zhodnocované produkty, protože nabízí roční státní příspěvek ve výši 2 000 Kč. Státní podpora tak činí až 10 % ročně z naspořené částky. Pak už jen záleží na tom, jak efektivně stavebko využíváte. Ideální je mít smlouvu sjednanou na 6 let a každý rok sem poslat 20 000 Kč. Pak bude váš státní příspěvek maximální.

Během spoření vám postupně vzniká nárok na úvěr na bydlení, který je pevně úročený příznivou sazbou a který je možné kdykoliv splatit předčasně. Úvěr ze stavebního spoření je ideální cestou pro mladé lidi. Jeho získání je jednodušší než získání hypotéky. Když ještě není naspořená potřebná částka, tak lze získat překlenovací úvěr. Tento meziúvěr vám vykryje nutnou dobu spoření do získání řádného úvěru.

Peníze ze stavebka můžete jinak využít na cokoliv. Nutně je nemusíte použít na investici do bydlení, což jistě potěší, pokud nevíte, co se svými penězi. Při sjednání může odradit pouze šestiletý cyklus spoření, kdy na vložené prostředky nemůžete sáhnout. Vklady na stavebním spoření jsou dále úročeny. O úrokové sazbě naleznete bližší informace na webu konkrétní stavební spořitelny, kterou si vyberete. V Čechách jich momentálně působí celkem pět.

Čtěte také: Končí vám stavební spoření? Co teď?

Chytré tipy pro efektivní využití stavebního spoření

Na jedno stavební spoření, které máte sjednané na šestiletý cyklus, můžete získat až osm státních příspěvků. Výhodné je uzavřít smlouvu na konci roku, protože za každý načatý rok vám od státu náleží plný příspěvek. Jen je nutné na smlouvu poslat 20 000 Kč.

Jestliže chcete stavební spoření využít pouze pro zhodnocení volných prostředků, je jedno, kdy si začnete spořit. Když ale uvažujete o úvěru na bydlení, určitě začněte spořit včas, abyste měli nějaké peníze naspořené dříve, než o úvěr budete žádat. Pak máte vyšší šanci získat sumu podle svých představ.

Zajděte do stavební spořitelny

Ačkoliv si stavební spoření můžete spočítat a sjednat přes internet, vyplatí se zajít do stavební spořitelny a nechat si zde vše vysvětlit. Problematika stavebního spoření je velmi obsáhlá a jen zkušený poradce vás do ní zasvětí. Některé pojišťovny umožňují vyplnění žádosti o stavební spoření online, na základě které vám zašlou elektronický návrh pro uzavření smlouvy. Poté je stejně nezbytná schůzka s obchodním zástupcem, který vás včas kontaktuje.

5/5 - (2 hlasy)