Povinné pojištění vozidel, které se jinak označuje také jako povinné ručení nebo zákonné pojištění vozidel, musí mít sjednané každý automobil, co se pohybuje na silnicích. Hledáte nejlevnější povinné pojištění vozidel a nevíte, které si v bohaté nabídce pojišťoven vybrat? V tomto článku vám prozradíme, co byste měli při sjednání pojistky v první řadě posuzovat, na co vše se může pojištění zaměřovat a také co ovlivňuje jeho cenu.

Nabídka zákonného pojištění vozidel

Povinné pojištění vozidla v současné době nabízí téměř každá pojišťovna. Jestliže ale hledáte takové, které vám vyjde nejlevněji a tedy i nejvýhodněji, určitě se nejprve podívejte na nabídky na internetu. Rozhodně se nevyplatí bez delšího přemýšlení oslovit náhodně vybranou pojišťovnu a vzít tak hned první nabídku, která se vám naskytne. Vždy je dobré mít v této oblasti nějaké srovnání, která vám umožní vybrat si pojištění podle svých představ.

Jelikož se jedná o zákonné pojištění, mnoho lidí ho chce mít co nejlevnější. Poněvadž se z tohoto pojištění platí především škody na druhém vozidle, na kterém vy tuto škodu způsobíte, nemá ani příliš smysl jednotlivé nabídky výrazně zkoumat. Každá pojistka má totiž poměrně vysoké pojistné plnění a vy se nemusíte tedy obávat, že by škody na druhém vozu nepokryla. Jestliže hledáte pojistku, která pokryje škody na vašem autě, pak vám doporučujeme sjednat si havarijní pojištění.

Jak spočítat cenu pojištění

Je několik faktorů, které ovlivňují cenu za pojištění. Ačkoliv je toto pojištění ze zákona povinné, cenu si stanovují samy pojišťovny. Prvním parametrem, který její výši ovlivňuje, je typ vozu – zda se jedná o osobní nebo nákladní automobil, motocykl, autobus nebo o jiný dopravní prostředek. Dalším důležitým parametrem je objem motoru a věk pojistníka. Roli hraje také výkon vozidla v kW. Všechny tyto informace musíte poskytnout, jestliže chcete získat návrh pojistné smlouvy, na základě které pak porovnáte, jaké pojištění vám vychází nejvýhodněji.

Co hrozí, když si pojištění vozu nesjednáte

Pokud tuto povinnost zanedbáte, hrozí vám poměrně vysoká pokuta, a to v rozmezí od 5 000 až do 40 000 Kč. Jestliže způsobíte dopravní nehodu a pojištění se bude čerpat, počítejte v příštích měsících s navýšením částky, co za pojištění platíte.

Jak si sjednat povinné pojištění vozidel

Pokud si toto pojištění chcete sjednat, spočítejte si, u které pojišťovny je pro vás nejvýhodnější. Často se stává, že při online sjednání dostanete zajímavou slevu – třeba i 10 %. Pojišťovna má totiž s takovou pojistkou mnohem méně práce. Na pojištění vozidla by tedy nikdo neměl zapomínat. Ani těm nejlevnějším produktům se nemusíte vyhýbat, nejsou totiž všechny špatné. Jen vám doporučujeme dobře si přečíst podmínky sepsané ve smlouvě.

4.9/5 - (9 hlasů)