Ač už podle slovních spojení „životní pojištění” a „penzijní spoření” lze vytušit, že se jedná o dvě rozdílné služby a produkty, spousta lidí si myslí, že je to jedno a to samé. Omyl! Jsou to dva různé produkty! V čem se odlišují? Proč jsou pro někoho oba výhodné a pro jiného ani jeden? Co byste o nich měli vědět? Na co si dát pozor? Na to všechno si odpovíme právě tady a teď!

„S oběma produkty mohu spořit na stáří, ne?”

První zažitý mýtus je ten, že přeci s oběma produkty můžete spořit na stáří. To ale není vůbec pravda! Už z podstaty věci je to nesmysl.

  • Penzijní spoření je skutečně určeno pro spoření na stáří. U něj si můžete ze smlouvy vybrat peníze bez nutnosti zdanění výnosů při uplynutí sjednané doby spoření. A navíc u penzijního spoření jsou poplatky ze strany pojišťovny státem přísně regulovány. Vyplatí se téměř všem lidem, především těm ekonomicky aktivním.
  • Životní pojištění vás má chránit v případě vážných zdravotních komplikací, úrazu, invalidity nebo nedej bože dokonce smrti. Má tedy ze své podstaty hlavně chránit a ne zhodnocovat vaše úspory. Oproti penzijnímu spoření nejsou poplatky ze strany pojišťovny u životního pojištění nijak regulovány.

V některých bodech jsou tyto dva produktu stejné

Je však několik míst, ve kterých se penzijní spoření a životní pojištění setkávají. Například na oba vám může váš zaměstnavatel přispívat. Firmy mohou využít společný roční limit 50 000 korun. Pokud ovšem zaměstnavatel na ně přestane přispívat, u obou produktů přejde tato povinnost na vás.

Vyplatí se tedy životní pojištění nebo spíše penzijní spoření?

Pokud chcete pouze zhodnotit své úspory, zaměřte se spíše na podílové fondy, penzijní spoření nebo na stavební spoření. Pokud se chcete ochránit proti možným finančním problémům způsobeným úrazem, invaliditou nebo nemocí, sáhněte jednoznačně po životním pojištění. Pokud si chcete být jisti, že se v důchodu budete mít dobře, máte jedinou možnou volbu, a to penzijní spoření. Je to jednoduché! Rozhodně si už ale tyto dvě služby nikdy nepleťte dohromady!

Ohodnoťte tento článek