Uzavřeli jste půjčku, která se vám zpočátku zdála výhodná a teď nevíte, kde vzít peníze na další splátku? Jestliže vše dosud probíhalo podle plánu, určitě nepropadejte panice. U většiny finančních společností si totiž můžete své splátky odložit. Což je určitě lepší než na sebe nechat uvalit exekuci. Nejdříve se můžete podívat na webové stránky konkrétní společnosti, zda tuto možnost nabízí. Pokud ji tam nenajdete, zavolejte nebo si domluvte osobní schůzku. Pokud jste až dosud spláceli řádně, určitě se bude moci na něčem domluvit.

Upřímnost nade vše

Ano, klíčem k úspěchu je právě vaše upřímnost. Jestliže budete mlžit, lhát, že máte peníze, zatímco váš účet zeje prázdnotou, ničeho nedosáhnete. Co nevidět vám začnou chodit upomínky a vy se budete moci začít klepat strachy, kdy na vaše dveře zaklepe exekutor, který se rozhodne zabavit veškerý váš osobní majetek. Ať už se jedná o půjčku na 10 nebo na 100 tisíc korun, můžete se při jejím nesplácení dostat do velkých problémů. Proto navštivte svou banku či kontaktujte finanční společnost a rovnou ji řekněte, jak se věci mají. Mnoho dokáže ulehčit také pojištění neschopnosti splácet. Jestliže náhle onemocníte nebo přijdete o zaměstnání, toto pojištění na pár měsíců pokryje výdaje spojené s vaší půjčkou.

Odložení splátek není zdarma

Pokud vám věřitel umožní odložení splátek půjčky, připravte se na to, že to nebude zdarma. S odložením se obvykle pojí poplatek, který může činit několik stovek až tisíc korun. Ničím výjimečným není ani částka kolem 2 až 3 000 Kč. Hodně zde záleží také na výši vašeho úvěru. Pokud se jedná o hypotéku na několik milionů, dá se takto vysoký poplatek pochopit. Jestliže jste si ale sjednali mikropůjčku a vidíte, že ji do termínu nezvládáte uhradit, většinou je poplatek výrazně nižší. Tyto podmínky určitě stojí zato nastudovat si dopředu ještě před uzavřením smlouvy o půjčce. Často není stanovena paušální částka, ale poplatek se počítá procentem z dlužné částky – například 0,2 % nebo 0,5 %.

Na jak dlouho si odložit splátky

Odložení splátek většinou můžete sjednávat opakovaně. Obzvlášť pokud jinak patříte mezi dobré klienty. Splátky můžete odložit o 1 měsíc nebo i o 6 měsíců (toto je většinou maximální doba, o kterou je odložení splátek možné). 1 měsíc většinou nic nevyřeší, pokud se jedná o vyšší půjčku. Jestliže jde o mikropůjčku, tak i právě tento měsíc vám může pomoci. Mikropůjčky se standardně uzavírají jen na 30 dní. Některé finanční společnosti ale umožňují jejich splatnost prodloužit o dalších 30 dní až celkem třikrát. Sice se vám tak půjčka prodraží, nedostanete se ale do exekuce.

Ohodnoťte tento článek