Osobní bankrot je pojem, který je mezi veřejností poměrně známý. Jedná se o šanci pro dlužníky, kteří se zadlužili takovým způsobem, že nemají jinou možnost, než svou situaci řešit vyhlášením insolvence. Ne každému se však poštěstí projít insolvenčním řízením bez problémů. K tomu, aby dlužník mohl požádat o oddlužení, musí splňovat určité podmínky, které bývají pro mnohé velmi tvrdé. Mnoho lidí totiž řeší své dluhy na poslední chvíli a tak se často stává, že dluh vzroste do nesplatitelných částek a dlužník tak nemá šanci splatit ani povinných 30% dluhů. Další podmínkou je nutnost zaměstnaneckého poměru. Pomoc soudu nemůže očekávat nezaměstnaný, ani podnikatel, k jehož řešení dluhů slouží konkurzní řízení, případně reorganizace.

Osobní bankrot vám může pomoci

Výhody oddlužení jsou víc než jasné. Půjčky se bohužel stávají součástí běžného života. Problém je v tom, že spousta lidí není schopna odhadnout následky v případě ztráty zaměstnání, nebo nemoci. Často stačí opožděná výplata a drobný problém se stane katastrofou. Přibývají další půjčky určené k zaplacení starých dluhů, nenadálé výdaje vás přesvědčí k dalšímu úvěru a kolem vás jsou lákavé nabídky společností, které jsou ochotné půjčit peníze. Takto však situaci nelze řešit do nekonečna a proto je třeba využít insolventního řízení dříve, než vám dluhy přerostou přes hlavu úplně.

Pokud jste schopni ze svých příjmů zaplatit minimálně 30% dluhů po dobu pěti let, soud vám povolí splácet v menších splátkách tak, abyste se mohli znovu postavit na vlastní nohy. Musíte se však zavázat, že po dobu pěti let budete odevzdávat vše, co vyděláte nad částku životního minima. Nejde však o existenční minimum, jak se spousta lidí domnívá, peněz vám v rámci možností zbude pravděpodobně více, než v době plného splácení svých dluhů. Každopádně v určitém případě stojí toto řešení za zvážení. Může vám přinést úlevu a naději na nový začátek.

Pro koho se oddlužení nehodí

Osobní bankrot však není vhodný pro každého. Pokud se dostanete do krátkodobé nesnáze a víte o blížící se finanční injekci, nebo vlastníte-li nemovitost se zástavou, buďte opatrní. Zápis do insolvenčního rejstříku vám do budoucna uzavře jakoukoliv možnost úvěru a jednání s věřiteli. Navíc po celou dobu probíhajícího oddlužení budete veřejně sledovatelní na internetu. Kdokoliv z návštěvníků stránek si prohlédne vaše příjmy, přečte si o vašich problémech a věřitelích.

Také se může stát, že ačkoliv vidíte svou situaci bezvýchodnou, za pár měsíců naleznete lepší zaměstnání, ze kterého své závazky hravě uhradíte, ale z insolvence není jednoduché vystoupit. Než se rozhodnete pro osobní bankrot, pokuste se řešit vaši situaci s pomocí rodiny, případně dobrého finančního poradce. Možná vám může pomoci americká hypotéka, konsolidace, či snížení splátek některého ze svých úvěrů. Využijte možnost osobního bankrotu pouze v situaci, která je pro vás nezvladatelná a jako ta poslední. A ta nejdůležitější rada nakonec. V případě problému se splácením úvěrů, vždy komunikujte se svými věřiteli. Ve většině případů se řešení najde.

5/5 - (1 hlas)