Mnoho lidí řeší dilema, co je pro něj výhodnější, zda platit platební kartou či hotovostí. Mladé generace často vnímají hotovost jako přežitek. Spousta starších lidí vám ale řekne, že placení bankovkami je pro ně přehlednější, ačkoliv vy se můžete domnívat pravý opak. Nedá se tedy jednoznačně říci, jaký z těchto dvou způsobů platby je lepší. Každý má ale určité výhody, pro které ho stojí zato zvážit a pro které možná právě vám bude lépe vyhovovat.

Pokud preferujete platby kartou a žádnou hotovost sebou běžně nenosíte, možná už jste narazili na problém, že obchod, ve kterém jste chtěli platit, nebyl vybavený platebním terminálem. Stále je mnoho míst, kde si platební kartou nic nekoupíte. Nezaplatíte tak například autobusovou jízdenku, nákup na trhu nebo v potravinách na malé vsi. Ne každému obchodníkovi se vyplatí mít obchod vybavený terminálem, proto byste určitě měli mít hotovost při ruce, i když ji neplánujete použít.

Výhody a nevýhody platby kartou

Platby kartou jsou čím dál oblíbenější. V Čechách se můžete běžně setkat se dvěma typy platebních karet. Jedná se o karty Visa a MasterCard. Je celkem jedno, jakou z nich používáte. Jakou obdržíte, závisí na vaší bance. Nedá se říci, že by jedna z těchto dvou byla lepší. Platební karty jsou dnes většinou již embosované, vhodné k placení na internetu nebo také bezkontaktní.

Embosovanou platební kartu dobře poznáte podle vyražených údajů. Je možné jí používat i v obchodech, které nevlastní elektronický platební terminál, ale mají imprinter (mechanické zařízení pro čtení z karty). U nás v Čechách nejsou imprintery časté, můžete se s nimi ale setkat v zahraničí.

Díky internetovému bankovnictví mohou být platby kartou opravdu přehledné. Mnoho bank dnes již provozuje bankovnictví, které má řadu funkcí a neslouží jen k rychlým finančním příkazům či ke zjištění zůstatku. Dle toho, za co utrácíte své peníze, si zde můžete vést podrobné statistiky. Pokud však peníze vyberete v bankomatu pro hotovostní platby, nezjistíte už, k čemu jste je použili.

Platby kartou mohou představovat pro váš nákup urychlení i výrazné zdržení. Jestliže děláte jen malý nákup a platíte méně než 500 Kč, můžete zaplatit během okamžiku. Pokud totiž vlastníte bezkontaktní platební kartu, jen ji přiložíte k terminálu a počkáte, až se vám peníze odečtou. Může se vám při placení však i stát, že karta nebude z nějakého důvodu fungovat, že zapomenete PIN nebo se objeví jiný problém. I pro takovou situaci je tedy dobré mít při ruce dostatečnou hotovost.

Výhody a nevýhody placení hotovostí

Hotovostí můžete platit kdekoliv. Zatímco se vám může stát, že platební kartu odmítnou, hotovost musí přijmout všude. Jen je často potřeba mít peníze rozměněné. Jestliže jdete kupovat rohlík a budete ho chtít platit tisícovkou, budou na vás pravděpodobně divně koukat. Stejně tak narazíte na problém při koupi lístku v autobuse. Velkými bankovkami tedy plaťte pouze ve větších obchodech, kde je vám spolehlivě rozmění.

Zatímco u karty se nemusíte obávat krádeže, hotovost si při vrácení dobře přepočítejte. Ano, i karta se vám může ztratit. Dá se však u většiny bank pojistit. Pokud si ztráty tedy všimnete, zablokujete ji a když by ji někdo náhodou použil, dostanete své peníze zpět. Jestliže ztratíte hotovost, už vám ji pravděpodobně nikdo zpět nevrátí.

Platby hotovostí jsou tedy dobré z důvodu, že vám peníze přijmou kdekoliv. Na druhou stranu se ale nevyplatí doma držet tisíce korun schovaných v obálce. Když opomeneme riziko krádeže, tak takové peníze ztrácí svou hodnotu, zatímco by mohly být uložené na výhodnějším spořícím účtu v bance.

Ohodnoťte tento článek