Zatímco dříve byl plyn nedílnou součástí téměř každé domácnosti, v současnosti se od něj mnohdy opouští. Důvodem je, že existují alternativní zdroje, které dokáží plyn nahradit. Spousta lidí vaří na elektrice – využívají indukční nebo sklokeramické desky, které jsou mnohem čistější než plynové hořáky. Pomalu se ustupuje i od vytápění plynem, jelikož je to pro mnoho rodin drahé. Samozřejmě pokud máte možnost, nechte si přípojku pro plyn zavést k vašemu domu, protože nevíte, co přinesou roky do budoucna a kdy se vám bude plyn hodit.

Využití zemního plynu

Zemní plyn má rozmanité využití. Jedná se o bezpečnou a také účinnou energii, která je absolutně bez zápachu. Pokud jím tedy vytápíte svůj rodinný domek, rozhodně nehrozí, že by vás cítila celá vesnice. V průmyslu se využívá hlavně ve sklárnách a ocelárnách. Má své nezastupitelné místo také v chemickém a textilním průmyslu. Rovněž se využívá pro výrobu elektrické energie a v domácnostech na vytápění, vaření nebo třeba pro ohřev vody. Samotné odvětví (plynárenství) vzniklo roku 1813, kdy se začaly používat plynové žárovky. Zpočátku se využíval svítiplyn. Dnes se distribuuje výhradně plyn zemní, který se těží a následně upravuje pro export.

Jak nahradit plyn

Bez plynu se samozřejmě obejdete. Neustále se diskutuje o cenách plynu a elektrické energie. Co se týká vaření, jsou zde opravdu jen minimální rozdíly. Vařit tedy můžete buď na plynu nebo na elektrice, se kterou se ale mnohem lépe pracuje. Plynové trouby byly dříve standardní součástí sporáků. Dnes už je ale vidíte spíše sporadicky, a to z důvodu, že elektrická trouba peče rovnoměrněji a snadněji se reguluje.

Pokud jde o vytápění, můžete se napojit na horkovod z elektrárny (pokud máte nějakou ve svém okolí a přípojka není příliš drahá). Topit rovněž můžete dřevem nebo uhlím. Uhlí je sice nejlevnější, je ale také nejvíce špinavé a nešetrné k životnímu prostředí, navzdory tomu, že třeba už používáte některý z modernějších kotlů. Dřevo vychází dráže, topit ním je ale pohodlné a také výhřevné.

Pro ohřev vody můžete místo plynu opět použít elektrickou energii. I toto řešení je pro většinu rodin přijatelné.

Co se vyplatí

Ceny energií se neustále mění, takže jen těžko odpovíme na otázku, co vám vyjde nejlevněji. Co je levnější dnes, nemusí být levné za rok. Navíc hodně záleží na tom, jaké dodavatele energie a jaký tarif si zvolíte. Určitě tedy nezatracujte ani jednu z možností. Přece jen, pokud budete mít na pozemku zavedený plyn, můžete se na něj napojit třeba i za 20 let.

Ohodnoťte tento článek