Pojištění domácnosti a nemovitosti je oblíbeným finančním produktem, který se využívá k ochraně osobního majetku. Může se totiž stát, že vyhoříte, budete vykradeni nebo vás postihnou záplavy. I když si říkáte, že je lepší na tyto situace nemyslet, měli byste se nad nimi alespoň jednou v životě pozastavit a uzavřít si pojistku, která vaši nemovitost v takovém případě ochrání. Pojištění domácnosti je možné sjednat ke každému rodinnému domu i bytu. Měli byste si ho zařídit nejen u svého vlastního bydlení, ale i tehdy když bydlíte v pronájmu.

K jakému krytí pojištění využít

Pojištění domácnosti uhradí veškeré škody u vás doma. Může se jednat například o škody způsobené požárem či úderem blesku, větrem, krádeží a vloupáním, povodní, zemětřesením, sesuvem půdy, nárazem vozidla, mrazem, kouřem, kanalizací či poruchou různých zařízení v domácnosti. Záleží pouze na tom, na co přesně si pojištění sjednáte a také, jak vysoká bude vaše spoluúčast. Pojišťovny většinou nabízejí několik různých balíčků za rozdílné ceny a v nich můžete vybírat. Pojištění se samozřejmě dá domluvit i individuálně. Spektrum krytí je obvykle široké a cena za pojištění přijatelná.

Cena pojištění

Cena pojištění domácnosti je závislá na hodnotě majetku, který potřebujete pojistit. Jsou zde čtyři faktory, které ji ovlivňují, a to výše pojistného, jeho rozsah, vaše spoluúčast a lokalita, v níž se nemovitost nachází. Při sjednání pojištění dbejte na to, abyste si stanovili odpovídající pojistnou částku. Jestliže nemovitost podpojistíte, neobdržíte částku odpovídající její hodnotě. Jestliže naopak budete platit pojištění vyšší, bude to zbytečné, protože pojišťovna vám dá maximálně peníze, o které jste přišli. I pokud škoda bude částečná, dostanete jen poměrnou část. Nic nevyřeší ani pojištění u více pojišťoven. Náhradu totiž obdržíte vždy jen jednu. Mít tedy sjednaných více pojistek, je zbytečné vyhazování peněz.

Proč si sjednat pojištění domácnosti

Nikdy nevíte, kdy může dojít k nějaké nehodě, která poškodí vaši domácnost. Pokud na pojištění zanevřete, můžete pak litovat, že jste neplatili pár stovek měsíčně, abyste si tuto situaci ošetřili. Pojištěním nemovitosti ochráníte veškerý svůj majetek, který se v ní nachází. Pojištění se vztahuje nejen na váš byt, ale také na věci ve společných prostorách, například na kola v kolárně nebo na majetek ve sklepní kóji. Speciálně si můžete pojistit i své šperky, peníze či jiné cennosti nebo výpočetní techniku.

Na co vše se může pojištění vztahovat? Doporučujeme vám ho uzavřít na veškeré nemovitosti, které využíváte. Kromě nemovitostí určených k trvalému bydlení se může jednat třeba i o rekreační objekty nebo garáže, bazény, skleníky, prostory k podnikání nebo nemovitosti ve výstavbě. Věci mimořádné hodnoty se dají obvykle připojistit.

Na co si dát při sjednání pojištění pozor

Dbejte na výběr kvalitní pojišťovny, která vám maximálně vyjde vstříc. Pokud se vám na pojistce něco nezamlouvá, neuzavírejte ji a raději se podívejte u konkurence. Velký problém představuje jak podpojištění, tak i nepojištění do patřičné hodnoty. V mnoha pojistných smlouvách figurují i různé příplatky, které vám pojištění mohou prodražit. Prozkoumejte také možnosti pojistné ochrany nebo doplňkových služeb, jaké je možné k pojištění využít.

5/5 - (2 hlasy)