Mnoho lidí řeší, co se stane, když nebudou schopni splácet svou půjčku. Obávají se případné exekuce, mají strach, že se dostanou do platební neschopnosti a skončí úplně na mizině. I proto se někteří na půjčky dívají skepticky a říkají si, že raději než si půjčit peníze, tak si na danou věc ušetří. Ne vždy je takové spoření ale možné. Existují totiž věci a záležitosti, na které jen těžko naspoříte. Řeč je například o bydlení, kdy je téměř každá domácnost nucena vzít si hypoteční úvěr.

Co je to pojištění výdajů

Jestliže se obáváte, že ztratíte zaměstnání nebo pokud jsou vaše příjmy dost nepravidelné nebo nahodilé (například u podnikatelů), můžete uzavřít pojištění výdajů k půjčce. Předem si ale dobře přečtěte, na co se se toto pojištění vztahuje. Abyste nakonec nebyli překvapeni, když váš výpadek banka nebo finanční společnost nevykryje. Toto pojištění si většinou přímo sjednáváte se svou půjčkou ve vybrané bance nebo v nebankovní společnosti.

Na co se standardně vztahuje pojištění výdajů

Tento produkt najdete například v nabídce finanční společnosti Home Credit nebo u České spořitelny, která stále patří mezi nejvyhledávanější banky v ČR. Pojištění výdajů se zde vztahuje na různé nepříjemné životní situace, do kterých se můžete nečekaně dostat. Patří mezi ně dlouhodobá pracovní neschopnost, ztráta zaměstnání, plná invalidita nebo úmrtí.

Doba, po kterou vám společnost pomůže, je většinou stanovena ve smlouvě. Často to je jen 6 nebo 12 měsíců. Jen v případě smrti nebo trvalé invalidity (v závislosti na následcích) za vás zaplatí celou částku. Obvykle si můžete vybrat z několika balíčků o různých částkách. Čím vyšší částku měsíčně odvádíte, tím by se vám měl dostat lepší servis.

Vyplatí se pojištění výdajů k půjčce?

Jestliže máte možnost, doporučujeme vám tento produkt uzavřít. Nikdy nevíte, kdy se dostanete do náročné situace. Můžete to být zítra, za rok, za 5 let nebo nikdy. Prevenci ale rozhodně nedoporučujeme podceňovat. Částka, která se platí, je obvykle minimální, třeba jen 50 Kč. Mohou to být ale i 200 Kč. Záleží jen na vašem rozhodnutí.

Ne každý může toto pojištění uzavřít

Ne každému je ale dovoleno si tento produkt zřídit. Právě zmíněná Česká pojišťovna ho nenabízí například lidem, kteří jsou starší 60 let nebo kteří pobírají starobní či invalidní důchod. Pokud jste ale zdraví a mladí, samozřejmě jej budete moci uzavřít. Obvykle máte na výběr hned z několika balíčků, které by měly vyhovovat vašim představám. Pokud si ale nevyberete, můžete si jej často sjednat i individuálně.

Ohodnoťte tento článek