Už čtvrtý rok po sobě zdražilo povinné ručení. Už jsme si na to tak nějak zvykli. Všechno se přeci neustále zdražuje. Ovšem u povinného ručení se může skrývat čert v krabičce. Nebudete si jej všímat, nebudete na něj myslet a on z čistajasna vyskočí a pak už bude pozdě měnit smlouvu nebo hledat výhodnější řešení. V tomto článku vám proto poradíme, na co si dát pozor, abyste měli povinné ručení co nejvýhodnější.

1. Srovnávejte, srovnávejte, srovnávejte

Abyste měli nejvýhodnější povinné ručení, musíte nejprve vědět, kolik sami v současnosti platíte. Najděte svou aktuální smlouvu, pročtěte si ji, zjistěte kolik platíte a za co přesně a můžete se vrhnout do hledání levnější varianty.

Na internetu najdete desítky srovnávacích kalkulaček. Chce to ale trochu um najít takovou, která je skutečně nezávislá a nebude po vás při výpočtu chtít rovnou podepsání smlouvy. V jedné takové kalkulačce zkuste spočítat cenu povinného ručení u konkurenčního subjektu. Vychází vám nižší cena? Pak můžete přejít k dalšímu bodu.

2. Pozor na půjčování auta!

Půjčujete auto kamarádům, dětem, rodičům, známým? Pak se podívejte do stávající i do nové smlouvy o povinném ručení, zda se na ně pojištění také vztahuje. Některé pojišťovny totiž vyplácí pojištění pouze samotnému pojistníkovi. Pokud je pro vás půjčování auta skutečně hodně důležité, zkontrolujte si, zda se pojistka váže i k této situaci.

3. Jsou důležité asistenční služby, pojistka čelního skla nebo proti živelným pohromám?

V žádné pojistce by neměla chybět sada služeb, které jsou dnes již standardem. Těmito službami zde myslíme asistenční službu. Ta by měla být bezplatná a mělo by se jednat o výjezd asistenčního vozidla k porouchanému autu a jeho odtah. Přejete si větší komfort? Pak si budete muset za povinné ručení připlatit.

K pojistce často pojišťovny ještě přidávají třeba pojištění čelního skla nebo proti živelným pohromám. Takové pojištění se ale často objevuje i v havarijní pojistce. Zkontrolujte proto i „havarijko”, zda už se v něm tyto položky nenachází. Pak byste totiž povinné ručení zbytečně přepláceli.

4. Plaťte dopředu. Výrazně na tom ušetříte!

Našli jste výhodnější, levnější a lepší povinné ručení? Skvělé! Vaše cesta je téměř u konce. Teď už jen stačí ukončit smlouvu ve své stávající pojišťovně, sepsat smlouvu s novou pojišťovnou a začít platit. Abyste ušetřili skutečně maximum, zaplaťte povinné ručení dopředu. Získáte tak další slevu. Do budoucna ale povinné ručení nevypouštějte úplně z hlavy, každý rok jej kontrolujte, zda se někde na trhu nenachází pojišťovna, která by vám jej nabídla ještě výhodněji.

5/5 - (2 hlasy)