V hlubokém období pandemie se mnozí z nás obávali o svou budoucnost a o svou finanční stabilitu. Máme našetřeno dost peněz na těžké časy, které nás čekají? Budeme si ještě moci plnit své sny o růstu bohatství, zbavit se dluhů nebo mít dostatek kapitálu na rozjezd podnikání? To jsou otázky, které jsme si většinou kladli. Když už jsme se však rozhodli investovat, často jsme nevěděli kam. A pokud stále váháte, máme pro vás jeden tip – investiční platformu Fondee. Pokud vás zajímá více informací, jste na správném místě. V tomto článku se dozvíte vše podstatné.

Téměř polovina Čechů stále ukládá peníze na spořící účty nebo je drží na běžném účtu, kde se část z nich rok od roku ztrácí kvůli inflaci, ukazuje výzkum. Investování u nás stále není tak populární jako v jiných západoevropských zemích, kde jsou lidé ochotnější ponořit se do akciového trhu za účelem dlouhodobého zisku.

Podle Jana Hlavsy, generálního ředitele a spoluzakladatele investiční platformy Fondee, je to částečně způsobeno minulostí a zvyky této země a tím, že Češi nedokážou pochopit, jak trh funguje. „Mnoho lidí se jednoduše bojí, že by mohli přijít o své peníze – nejen o zisky, ale o všechny,“ dodává.

Otevřete si účet na Fondee, které nabízí investování na míru, kde si můžete vybrat portfolio, které odpovídá vašim cílům a úrovni pohodlí. Namísto placení finančních poradců nebo snahy orientovat se na nepřehledném investičním trhu na vlastní pěst, vám Fondee nabízí předem připravená portfolia, která odpovídají vašemu rizikovému profilu.

Přejít na Fondee >>

Co je Fondee

Fondee je investiční platformou, která může oslovit každého, kdo chce zhodnocovat své peníze, ale neví, na jakém místě je může dobře, a hlavně velmi jednoduše zhodnotit. Jedná se o českou společnost, kterou založili zkušení finanční profesionálové Eva a Jan Hlavsovi, jež byla navíc podpořena kapitálovým vstupem – tedy investicí – ze strany J&T Banky.

Fondee umožňuje jednoduše investovat i úplným začátečníkům, kteří mají třeba jen základní nebo vůbec žádné znalosti o finančních trzích.

Jejich platforma umožňuje investovat do ETF – burzovně obchodovaných fondů, což je nákladově výhodnější alternativa k tradičním bankovním podílovým fondům – jsou zatíženy nižšími poplatky. Prostřednictvím platformy tak můžete investovat do fondů obchodovaných na burze, které jsou složené z několikaset jednotlivých akcií a dluhopisů.

Investiční platforma umožnuje investovat prostřednictvím internetu, což je trend zcela běžný na Západě, s nímž se oba manželé seznámili při svých vysokoškolských studiích ve Velké Británii.

Porovnání zhodnocení investice ve výši 100 000 korun na Fondee a prostřednictvím bankovního podílového fondu.

Porovnání zhodnocení investice ve výši 100 000 korun na Fondee a prostřednictvím bankovního podílového fondu. Zdroj: fondee.cz

Jak to všechno funguje

Když se zaregistrujete do Fondee (což lze provést online na několik kliknutí – není třeba časově náročných cest na úřady nebo do bank), budete požádáni o posouzení svého rizikového profilu prostřednictvím online dotazníku. Ten vám pak umožní vybrat si investiční portfolio, které tomuto profilu odpovídá.

Klienti mají na výběr ze sedmi přednastavených portfolií s různým podílem dluhopisových a akciových složek v závislosti na svém postoji k riziku a zkušenostech s investováním.

Pokud vám například vyhovuje podstupovat riziko, můžete si lépe vybrat portfolio „Odvážný investor“, které je založeno převážně na akciích s vysokým podílem akciových ETF a velmi malým podílem dluhopisů (15 % nebo méně) a hotovosti (5 % nebo méně). Pokud jste „konzervativní investor“, můžete se cítit lépe s portfoliem, které obsahuje 70-90 % dluhopisů a pouze 10-30 % akciových ETF.

Konzervativní portfolia nabízejí nižší výnosy, ale také nižší riziko a jsou vhodnější pro investory, kteří chtějí při růstu svých peněz zvolit přístup „pomalu, ale jistě“. Rizikovější portfolia mají vyšší podíl akcií, což nabízí šanci na dlouhodobě lepší výnosy – pokud se na této cestě dokážete vyrovnat s tlakem vzestupů a pádů trhu.

Složení nejrizikovějšího portfolia Fondee – „Odvážný investor“.

Složení nejrizikovějšího portfolia Fondee – „Odvážný investor“. Zdroj: fondee.cz

Výhody a nevýhody investiční platformy Fondee

Výhody

  • Investovat do portfolií složených z akcií a dluhopisů může i začátečník
  • Zřízení obchodního účtu i samotný nákup investic probíhá online
  • Investovat můžete začít už za 48 hodin od zřízení obchodního účtu
  • Lze dosáhnout ročního výnosu až 9 % při minimální investici 1 000 Kč
  • Žádné skryté poplatky a nízký poplatek za správu portfolia
  • Investice můžete odprodat už za 48 hodin – rychlý přístup k penězům

Nevýhody

  • Investor nemá možnost si složit vlastní investiční portfolio – máte na výběr pouze z přednastavených portfolií
  • Rozumíte-li finančním trhům – budete schopní své peníze zhodnotit lépe

Jaký je průběh registrace na investiční platformě Fondee?

Stačí navštívit webové stránky platformy a kliknout na tlačítko „Chci investovat“ – posléze se dostanete na jednoduchý registrační formulář, kde vyplníte požadované osobní údaje. Následuje investiční dotazník, na jehož základě Fondee zjistí, jaký je váš rizikový profil – jaký bude poměr akciových a dluhopisových ETF ve vašem portfoliu.

Na základě vašich odpovědí dostanete doporučení, které můžete, ale nemusíte respektovat – jaké zvolíte nakonec portfolio je čistě na vás. Můžete si tak vybrat například rizikovější portfolio, než vám doporučuje investiční dotazník. Abyste obchodní účet aktivovali, postačí prostřednictvím SMS podepsat smlouvu o obchodním zastoupení a následně zaslat první platbu. Celý registrační proces by vám neměl zabrat více než 15 minut.

Stručný popis fungování investiční platformy Fondee.

Stručný popis fungování investiční platformy Fondee. Zdroj: fondee.cz

Co bude dál?

Investování s Fondee je jednoduché a na začátku neplatíte žádné poplatky. Jakmile si vyberete portfolio, které vám vyhovuje, můžete si zvolit, kolik chcete investovat. Poté se procesu ujme správce portfolia Fondee. A co víc, můžete investovat pravidelně nebo jen jednorázově – podle toho, co vám lépe vyhovuje.

Ačkoli můžete začít již s 1 000 Kč je podle Hlavsy vhodnější začít s vyšší částkou. „Aby však bylo portfolio vyvážené tak akorát, doporučujeme pro začátek alespoň 10 000 Kč, ale opravdu to není povinné,“ říká zakladatel Fondee.

Jakmile se proces rozběhne, můžete se jen pohodlně usadit a nechat odborníky z Fondee, aby se o vše postarali. Hodnotu své investice můžete kdykoli zkontrolovat online a vše kdykoli prodat. „V případě, že naši klienti potřebují své peníze a chtějí si je vybrat, mají je na svém bankovním účtu obvykle hned následující obchodní den,“ říká Hlavsa.

Jaké jsou náklady na investování prostřednictvím Fondee?

Kolik tedy stojí investování prostřednictvím Fondee? Méně, než byste čekali – s celkovými průměrnými poplatky ve výši asi 1,05 % z vašeho portfolia ročně. Převedeno na skutečné peníze to znamená, že při investici 100 000 Kč byste po třech letech zaplatili na poplatcích celkem 3 150 Kč. Obdobná investice do akciového portfolia by vás u ČSOB nebo České spořitelny stála na poplatcích kolem 9 600 Kč.

Fondee je navíc regulováno a dohlíženo Českou národní bankou a nabízí kompletní podporu v českém jazyce – je to česká firma, která zahrnuje česky mluvící zákaznickou podporu připravenou pomoci vám s případnými potížemi. Vzhledem k tomu, že se světová ekonomika začíná zotavovat a každý nový den vám přináší možnost stanovit si nové finanční cíle, může být právě teď ideální čas začít investovat.

FAQ – Na co se nejčastěji ptáte?

Kdo může na Fondee začít investovat?

Prostřednictvím investiční platformy Fondee může investovat kdokoliv po dosažení 18 let, kdo má trvalé bydliště v České republice a bankovní účet vedený v českých korunách nebo eurech.

Skutečně za investici zaplatím poplatek pouze 1,05 % ročně?

Ano, je to tak. Platforma si účtuje roční správcovský poplatek ve výši 0,9 % z hodnoty vašich investic. 0,15 % je pak průměrný poplatek, který si ročně strhne konkrétní ETF. Navíc se nemusíte bát, že by si Fondee účtovalo jakékoliv další „skryté poplatky“.

Jaká je výše minimální investice?

Investovat můžete začít už s 1 000 Kč ať už jednorázově nebo pravidelně. Fondee však doporučuje začít investovat s alespoň 10 000 Kč.

S jakým zhodnocením mohu počítat?

Záleží na vašem rizikovém profilu a konečné volbě portfolia. Jednotlivá portfolia Fondee však dosahují v průměru zhodnocení od 3 do 9 % ročně.

Kde jsou moje peníze a investice uloženy?

Peníze klientů jsou uloženy na speciální účtu, který je označen jako klientský a je oddělen od majetku investiční platformy.

Jsou moje vklady nějak pojištěny proti krachu Fondee?

Peníze investorů jsou chráněny proti krachu Fondee. Ze zákona má Fondee za povinnost držet peníze investorů oddělené od svých peněz. Veškeré prostředky jsou přiřazeny ke konkrétnímu jménu a vy byste k nim měli i po případném krachu Fondee stále přístup. Vaše investice zároveň spadají pod tzv. Garanční fond obchodníků s cennými papíry. Ten garantuje jejich pojištění až do výše 90% objemu a maximální výše 20 000 eur.

Musím příjmy z investování na Fondee nějakým způsobem danit?

Příjmy z investování prostřednictvím Fondee podléhají klasické dani z příjmů. Pokud však za rok neprodáte investice přesahující hodnotu 100 000 Kč, případně budete-li své investice držet alespoň 3 roky, váš příjem zdanění podléhat nebude.

Přejít na Fondee >>

5/5 - (18 hlasů)