Čerpáte hypotéku a rádi byste změnili některé podmínky v úvěrové smlouvě? Využijte možnosti jejího refinancování. V praxi to znamená to, že svůj současný úvěr nahradíte úvěrem novým. Můžete ho tak převést k jiné bance. Jestliže vám ale ta současná vyhovuje, nemusíte ji měnit, jen si požádejte o změnu podmínek. Možná že u konkurence dosáhnete na výhodnější úročení, a tak rozhodně není na škodu, nechat si zpracovat nabídku, a pak ve své bance začít smlouvat. Na refinancování si ale vzpomeňte s dostatečným předstihem. Pokud ho začnete řešit na poslední chvíli, je možné, že už neuspějete.

Základem je fixace úrokové sazby

Každý, kdo chce refinancovat, si musí výhodně zafixovat svou úrokovou sazbu. Fixace se dnes standardně provádí na 1 rok, na 3 roky nebo na 5 let. Určitě svou hypotéku nefixujte třeba na 10 let. Nikdy totiž nevíte, co se na trhu změní, tak abyste pak v posledních letech zbytečně netratili. Výhodou je, že máte po celou dobu stejné splátky. Jestliže byste místo fixní úrokové sazby měli sazbu variabilní, vaše splátky by se měnily například čtvrtletně, což by rozhodně nemuselo být příjemné. Spíše by to bylo stresující, obzvlášť pro lidi, kteří mají svůj měsíční rozpočet více napnutý.

Kdy a jak začít řešit refinancování

Pokud vám fixace hypotéky končí zítra, pravděpodobně už nic nezmůžete a budete se muset smířit s úrokovou sazbou a s novými podmínkami, které vám nabídne vaše banka. Jestliže ale máte do konce fixace třeba 2 nebo 3 měsíce času, určitě můžete něco vymyslet. Nejprve oslovte svou banku a požádejte o návrh nové úrokové sazby. Ten si pak vezměte ke konkurenci a ptejte se, zda vám může nabídnout výhodnější podmínky. Úrokovou sazbu takto můžete srazit nejen o desetiny, ale i o celá procenta, což se rozhodně vyplatí. Hypotéku máte sjednanou na mnoho let, každá uspořená koruna se tak počítá.

Na co se zaměřit při refinancování hypotéky

Většina lidí se snaží snížit úročení. Dobře si ale promyslete i další věci kolem svého úvěru. Například v této době můžete v bance složit mimořádnou splátku, ke které jste jindy neměli příležitost. Nebo si naopak můžete svůj úvěr navýšit, pokud se objevilo něco nového, do čeho by se ve vašem bytu či domku dalo investovat. Tím, že svou hypotéku vezmete k jiné bance, možná ušetříte i na některých nepříjemných poplatcích. Zatímco u jedné banky platíte za čerpání, u druhé ho můžete mít zdarma. I to vše je dobré zvážit a počítat s tím do budoucna. Můžete si upravit výši svých měsíčních splátek a stejně tak zkrátit nebo prodloužit celkovou dobu splatnosti vašeho hypotečního úvěru.

Ohodnoťte tento článek