Čerpáte úvěr ze stavebního spoření, ale není pro vás tak výhodný a rádi byste ho refinancovali u jiné stavební spořitelny? Úvěry ze stavebního spoření se uzavírají s nějakou konkrétní úrokovou sazbou a ta je neměnná. V případě zvýšení úrokových sazeb je to výhodné. Pokud se ale úroky snižují, jak tomu je i dnes, tak se klienti začínají poohlížet po novém úvěru a hledají tedy způsob, jak svůj starší úvěr ze stavebka refinancovat. Pokud máte o refinancování zájem, poradíme vám, jak ho snadno, rychle a bez problémů zvládnout.

Hlavní přednosti refinancování úvěru ze stavebního spoření

  • Dosáhnete na nižší splátky.
  • Přizpůsobíte si podmínky úvěrové smlouvy.
  • Budete moci sjednotit více půjček či úvěrů.

Refinancování úvěru ze stavebního spoření lze provést i v době, kdy ještě nejsou fixované splátky. To znamená, že se vyhnete nepříjemné pokutě, kterou byste jinak zaplatili třeba u hypoteční banky. I tak vám ale může být účtován nějaký poplatek navíc.

Zde už hodně záleží na konkrétních podmínkách právě vaší stavební spořitelny. Proto si smlouvu při uzavírání úvěru vždy dobře přečtěte a na bodech, se kterými na 100 % nesouhlasíte, se pokuste domluvit individuálně. Jestliže se rozhodnete pro refinancování u jiné banky či spořitelny, můžete svůj současný úvěr spojit i s další půjčkou, kterou už třeba čerpáte a dosáhnout tak ještě na zajímavější podmínky, zpřehlednit své výdaje a vyhnout se dalším zbytečným poplatkům. Nakonec tak výrazně ušetříte na svých měsíčních splátkách.

Možné nevýhody refinancování úvěru ze stavebního spoření

  • Platba poplatků a penále.
  • Další komplikace v souvislosti s úvěrovou smlouvou.

Jestliže se rozhodnete pro refinancování úvěru ze stavebního spoření v době fixace překlenovacího úvěru, hrozí vám značné pokuty a penále. Mnohdy se jedná o tak vysoké částky, že navzdory nižší úrokové sazbě, kterou byste jinde získali, se vám refinancování nevyplatí. Také se můžete připravit na komplikace se získáním nového úvěru, pokud jste dosud ještě nesplatili velkou část finančních prostředků nebo nemůžete nabídnout kvalitní zajištění.

Toto se týká především překlenovacích úvěrů. Pokud tedy zatím nedosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření, počítejte s tím, že ten překlenovací pro vás nebude příliš výhodný, jelikož jeho úroková sazba může činit až 7 %. Pokud byste si na něj chtěli půjčit velkou částku, tak výrazně přeplatíte.

Úrokové sazby u řádných úvěrů ze stavebního spoření jsou většinou mnohem výhodnější a klienti tak mnohdy ani neuvažují o změně úvěru na hypoteční. Nehledě na to, že u stavebního spoření vám jeho cenu sníží ještě státní příspěvek, na který dosáhnete, pokud budete spořit dostatečně velké částky.

Domluvte si schůzku v bance

Pokud se rozhodujete pro refinancování úvěru ze stavebního spoření, určitě si pečlivě vše promyslete. Ideálně si domluvte schůzku v několika bankách a chtějte vědět, za jakých konkrétně podmínek budete čerpat svůj hypoteční úvěr. Nakonec si doma spočítejte, jestli se vám možná úspora vůbec vyplatí. Touto činností můžete pověřit i profesionálního finančního či hypotečního poradce. Nemusíte tak vše zařizovat úplně sami.

Ohodnoťte tento článek